Cholina to związek organiczny, określany często mianem witaminy B4. Cholina jest prekursorem do syntezy neuroprzekaźnika acetylocholiny, fosfolipidów budujących błony komórkowe oraz betainy (donora grup metylowych). Związek ten jest w niewielkich ilościach syntetyzowany w organizmie, jednak w ilościach niewystarczających do tego, aby pokryć zapotrzebowanie na ten związek. Dlatego warto zadbać o dostarczenie odpowiednich ilości tego związku wraz z dietą.
Cholina jest prekursorem związków o kluczowym znaczeniu dla zdrowia układu nerwowego – mowa o neuroprzekaźniku acetylocholinie oraz fosfolipidach. Acetylocholina to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, odpowiedzialnych m. in. za procesy pamięciowe i zdolność koncentracji, ale także reguluje czynność serca i ciśnienie krwi, a także perystaltykę przewodu pokarmowego. Z kolei fosfatydylocholina odpowiada za integralność neuronów. Wykazano m. in., że wysoka podaż choliny w diecie sprzyja poprawie pamięci wizualnej oraz werbalnej. Z kolei niski poziom choliny skorelowany jest z pogorszeniem funkcji poznawczych.
Głównym miejscem syntezy choliny w organizmie jest wątroba, gdzie związek ten kumulowany jest w postaci fosfolipidów. Fosfolipidy odpowiadają m. in. za zachowanie integralności komórek wątrobowych. U mężczyzn stosujących przez trzy tygodnie dietę o niskiej zawartości choliny zaobserwowano uszkodzenie hepatocytów, wyrażające się wzrostem poziomu markerów wątrobowych. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych wątroby jest niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby NAFLD, sprowadzająca się do akumulacji lipidów w miąższu wątroby, rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, włóknienia wątroby i – ostatecznie – marskości i raka wątrobowokomórkowego. Fosfatydylocholina jest związkiem kluczowym dla transportu lipidów w wątrobie, nie dziwi zatem, że wykazano związek między spożyciem choliny z ryzykiem rozwoju NAFLD. Wykazano, iż wyższe spożycie choliny (powyżej 400 mg na dzień) wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na NAFLD w porównaniu do osób spożywających poniżej 200 mg choliny.
Kobiety w ciąży powinny zadbać o odpowiednie spożycie choliny – po pierwsze dlatego, iż bardzo często spożycie choliny w ciąży jest niewystarczające, a po drugie – gdyż cholina odgrywa istotną rolę w prawidłowym przebiegu życia płodowego. O znaczeniu choliny w rozwoju płodowym najlepiej świadczy fakt, iż cholina jest aktywnie transportowana do organizmu płodu, a łożysko stanowi bogaty magazyn acetylocholiny. Wykazano m. in., że niskie spożycie choliny związane jest z większym ryzykiem rozwoju wad cewy nerwowej, zaś wysokie spożycie choliny – z obniżeniem ryzyka. Kolejną korzyścią wynikającą z adekwatnego spożycia choliny w ciąży jest wpływ tego związku na rozwój mózgu płodu. Cholina oddziałuje na rozwój mózgu płodu wielotorowo, zapewniając prawidłową budowę i funkcję poszczególnych struktur mózgu, wzmacnia pamięć i funkcje poznawcze oraz zapobiega wadom wrodzonym oraz schorzeniom psychicznym.
Rekomendacje dotyczące dziennego spożycia choliny są następujące:
Najbogatszymi źródłami choliny w diecie są takie produkty jak: wątroba wołowa, jaja, soja i ciecierzyca, dorsz, fasolka, wieprzowina.
U wielu osób – pomimo niewystarczającego spożycia choliny wraz z dietą – nie występuje niedobór tego związku, gdyż niska podaż choliny w diecie kompensowana jest endogenną syntezą tego związku. Na niedobór choliny najbardziej narażone są kobiety w okresie pomenopauzalnym, osoby nadużywające alkoholu, profesjonalni sportowcy, kobiety w ciąży oraz osoby dotknięte określonymi zaburzeniami genetycznymi.
Objawy niedoboru choliny obejmują przede wszystkim osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia nastroju, pogorszenie pamięci i koncentracji oraz przewlekłe zmęczenie. Ponadto może dojść do stłuszczenia wątroby, a także dolegliwości bólowe.