umów się na konsultację 533 728 335

Czy badania są ważne?

badania

Otyłość i powiązane z nią choroby, albo jeszcze inaczej, choroby z których wynika otyłość, dotykają coraz większą ilość ludzi i to w różnym wieku. Osoby, które do nas dzwonią, które przychodzą na konsultacje, chcą szybko i zdrowo się odchudzić, co da się to zrobić, nasi najlepsi pacjenci tracą nawet kilkanaście kilogramów w ciągu pierwszego miesiąca. Ale wracając do tematu, aby w zdrowy sposób pomóc pacjentom, musimy znać stan wyjściowy ich zdrowia, nasi podopieczni musza zrobić odpowiednie badania, dlaczego? Po pierwsze musimy dobrze dostosować dietę do ich wyników badań, po drugie, po zakończeniu procesu redukcji możemy porównać wpływ diety na niektóre parametry, po trzecie możemy wyeliminować pewne jednostki chorobowe a to dla nas bardzo ważne.

Niektóre jednostki chorobowe wymagają specjalnego podejścia, krótko mówiąc: inaczej będzie wyglądać dieta dla cukrzyków, inaczej dieta przy niedoczynności tarczycy a jeszcze inaczej przy refluksie.

Około 75% pacjentów trafiających do naszej poradni w ogóle nie robi sobie badań kontrolnych, nawet tych podstawowych, więc można powiedzieć, że profilaktyka zdrowia jest zaniedbana, a wiadomo że jest bardzo ważna.

Dla przykładu: trafia do nas pacjent, który je “normalnie”, po wynikach badań okazuje się, że ma niedobory witaminowe. To potwierdza opinię, że niedobory są powszechne. Następnie bierzemy pod uwagę fakt, iż każda dieta redukcyjna pogłębia te niedobory, co oczywiście jest niekorzystne dla zdrowia. Dlatego wniosek nasuwa się jeden, każda dieta wymaga wprowadzania dodatkowych witamin i minerałów. Natomiast ich wybór powinien być oparty o wyniki badań, rzetelny wywiad i indywidualne podejście.

Osobiście uważam, że warto przynajmniej raz do roku sprawdzić sobie stan swojego zdrowia, nawet jeśli jesteśmy zdrowi. Jeżeli planujemy przystąpić do procesu redukcyjnego, tym bardziej powinniśmy to zrobić.