umów się na konsultację 533 728 335

Dieta anti – aging – spowolnij starzenie się organizmu

Dieta anti – aging – spowolnij starzenie się organizmuŻyjemy w czasach, gdy priorytetem staje zachowanie doskonałego stanu zdrowia i młodego wyglądu, jednym słowem – długowieczności. Sięgamy po każdy sposób, który pomoże nam powstrzymać upływ czasu – dbamy o aktywność fizyczną, korzystamy ze specjalistycznych kosmetyków oraz zabiegów medycyny estetycznej, sięgamy po suplementy diety. Najważniejszym założeniem profilaktyki anti – aging jest kompleksowe spowolnienie procesów starzenia – wtedy zapobiegniemy rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych i zachowamy nienaganny wygląd. A kluczem jest neutralizowanie wolnych rodników.

Anti – aging, czyli dlaczego tak nie lubimy wolnych rodników

Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które mogą ingerować w strukturę oraz funkcjonalność komórek, prowadząc do nasilonych zmian degeneracyjnych. Wolne rodniki reagują ze strukturami białkowymi czy lipidowymi, atakują także kwas dezoksyrybonukleinowy DNA. Efektem ich działania na organizm może być przerwanie integralności błon komórkowych i zniszczenie komórek, uszkadzają struktury białkowe, atakują DNA sprzyjając powstaniu mutacji, a w konsekwencji – nowotworów. Na skutek zmian generowanych przez wolne rodniki może zatem dojść do rozwoju następujących schorzeń:

– uszkodzenia układu nerwowego, choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja starcza), udar mózgu
– zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej
– astma
– nowotwory
– choroby układu krążenia: miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, zawał
– cukrzyca
– wrzody żołądka
– reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe

Walka z wolnymi rodnikami odbywa się na dwóch frontach – z jednej strony powinniśmy unikać oddziaływania na nasz organizm tych czynników, które generują powstanie wolnych rodników, a z drugiej – powinniśmy wspierać nasz organizm w walce z reaktywnymi formami tlenu.

Zdrowy styl życia kontra wolne rodniki

Najistotniejsze czynniki odpowiadające za powstawanie dużych ilości wolnych rodników to zewnętrzne czynniki fizyczne. Promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska, palenie tytoniu, alkohol, leki i ich metabolity to najważniejsze z nich. Wolne rodniki powstają ponadto w naszym organizmie na skutek stresu, a także intensywnego wysiłku fizycznego. Na działanie wolnych rodników jesteśmy narażeni stale – i nie zawsze możemy się przed nimi uchronić. To, co możemy zrobić to całkowicie zrezygnować z używek i starać się nie nadużywać leków – także tych dostępnych bez recepty. Nie mamy niestety wpływu na wszechobecne występowanie zanieczyszczeń środowiska, pestycydów, syntetycznych dodatków do żywności. I to sprawia, że na znaczeniu zyskuje dieta – bo to ona stanowi źródło cennych antyutleniaczy – naszych największych sprzymierzeńców w walce z wolnymi rodnikami.

Dieta ograniczająca procesy starzenia się organizmu powinna dostarczać składników o działaniu przeciwzapalnym, jednocześnie eliminując te składniki, które sprzyjają niekorzystnym zmianom w organizmie. Najważniejsza zasada diety anti – aging to eliminacja cukru – węglowodany w każdej postaci sprzyjają promowaniu procesów starzenia się organizmu. Nasilają stany zapalne, generują wzrost stężenia cholesterolu we krwi, prowadzą do procesów glikacji – przyczyniając się do rozwoju niekorzystnych zmian w naczyniach krwionośnych i nerwach, a także kolagenie, czyli podstawowym białku budulcowym skóry. Źródłem wolnych rodników w diecie mogą być także konserwanty i smażone tłuszcze trans. A jak dostarczyć z dietą antyutleniaczy? Najcenniejsze związki zwalczające wolne rodniki to:

– flawonoidy
– antocyjany
– karotenoidy
– garbniki
– witamina C, A i E
– selen
– kwasy omega 3

Dieta powinna zatem obfitować w zioła, przyprawy, zielone liście warzyw, orzechy, nierafinowane oleje roślinne, zieloną herbatę. Powinna opierać się o jak najmniej przetworzone produkty, dostarczać optymalnej ilości kalorii i być zróżnicowana. Dołącz do tego aktywność fizyczną i właściwą regenerację – a masz szansę na długie życie w zdrowiu.