umów się na konsultację 533 728 335

Dieta cukrzycowa

dieta cukrzycowaBez względu na typ i stopień zaawansowania cukrzyca jest poważną chorobą przewlekłą, którą należy bezwzględnie leczyć, by uniknąć przykrych dla zdrowia konsekwencji. Chorują na nią zarówno dzieci, jaki i dorośli. Jest powszechna wśród osób starszych, pojawia się też w wyniku nieleczonej otyłości oraz wskutek niewłaściwego odżywiania czy nadużywania alkoholu. Diabetyk, czyli osoba dotknięta cukrzycą, powinna być pod stałą kontrolą lekarza i pod opieką dietetyka. Rola, jaką w życiu z cukrzycą odgrywa dieta cukrzycowa, jest nie do przecenienia.

Prawidłowy sposób odżywiana w tej chorobie może być gwarancją dobrego samopoczucia i komfortu życia bez wielu powikłań towarzyszących temu schorzeniu. Dieta cukrzycowa powinna optymalizować poziom cukru we krwi. To, czy jest on właściwy, wykazuje nie tylko codzienny, poranny pomiar domowy, lecz przede wskaźnik, który pozwoli określić w dłuższej perspektywie czasowej – na przestrzeni 2-3 miesięcy – średnią wartość glukozy we krwi. Wskaźnik ten to HBA1C, wartość określająca ilość hemoglobiny glikowanej w naszym organizmie. Hemoglobina glikowana jest połączeniem białka występującego w erytrocytach z glukozą powstającym w naszym organizmie w wyniku procesów przemiany materii. Jeśli cukru we krwi jest dużo, tym więcej będzie glukozy w hemoglobinie, a wskaźnik HBA1C będzie wyższy. Ponieważ hemoglobina powstaje w naszym organizmie w ciągłych cyklach, które trwają od 8-12 tygodni, w tym okresie w jej „pamięci” utrzymuje się wskaźnik HBA1C za dany okres. Dzięki temu możliwe jest właściwe i dokładne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi osoby dotkniętej cukrzycą.

Dieta cukrzycowa opracowywana w Lenacor powstaje m.in. w oparciu o osobniczy wskaźnik HBA1C. Odpowiednie ustawienie jadłospisu – pod względem częstotliwości spożywania posiłków, zawartości produktów i składników oraz ich indeksu glikemicznego – pozwala utrzymać wskaźnik HBA1C u osób z cukrzycą I i II stopnia na właściwym poziomie. Mówi się, że u diabetyków możliwe jest utrzymanie go na poziomie 7%, podczas gdy u zdrowych ludzi wynosi on ok. 5% – wtedy poziom glukozy na czczo jest na poziomie 90 mg/dL, a po posiłku 120 mg/dL. W Lenacor potrafimy w taki sposób pokierować Państwa żywieniem, by HBA1C cukrzyka był na poziomie wskaźnika osoby zdrowej.

Odwiedzając Lenacor, macie Państwo pewność, że zostaniecie poddani szczegółowej diagnostyce. Przeprowadzimy wywiad dotyczący Waszego trybu życia i nawyków. Po wykonaniu osobistego profilu dietetycznego przygotujemy analizę, na podstawie której skonstruowana zostanie prawidłowa dieta cukrzycowa. Zapraszamy do Lenacor, gdzie pomagamy regulować nawyki żywieniowe, wspomagamy poradą i przygotowaniem planu dietetycznego, w skład którego wchodzi dieta cukrzycowa. Czeladź i Mysłowice to miejscowości, w których mieszczą się nasze placówki. Zapraszamy po najlepszą poradę dietetyczną.