umów się na konsultację 533 728 335

Dieta dla cukrzyków w chorobie Alzheimera

dieta dla cukrzyków w chorobie alzheimera

Jak wszyscy dobrze wiemy cukier we krwi robi duże spustoszenie i powoduje wiele nieprawidłowości, takich jak ślepota, uszkodzenia nerwów, uszkodzenia naczyń krwionośnych, infekcje czy choroby serca. Kiedyś uważałem, że są to konsekwencje cukrzycy. Dziś uważam, że te patologiczne stany rozwijają się latami, a cukrzyca jest tylko kropką nad “i”. Dlatego nieodzownym elementem procesu leczenia osoby chorej na cukrzycę, czy osoby z zaawansowanym stanem przedcukrzycowym jest skuteczna dieta dla cukrzyków.

Podwyższone poziomu cukru powodują jeszcze jedną bardzo ciężką chorobę, a mianowicie chorobę Alzheimera. Jest to choroba mózgu, która często nazywana jest w środowisku medycznym cukrzycą typu 3. Dlaczego jest tak nazywana? Już wyjaśniam. Rolą insuliny jest obniżenie poziomu cukru we krwi-hormon ten jest czymś w rodzaju transportera: zabiera cukier z krwi i zawozi  go do komórek ciała. Insulinopoorność jest to stan, w którym komórki zamykają się przed insuliną, przez co nie wpuszczają cukru do swojego wnętrza. W takiej sytuacji poziom cukru nie spada, więc trzustka zwiększa produkcję hormonu, po to aby pozbyć się toksycznego dla nas cukru. Niestety insulina odpowiada nie tylko za transport glukozy do komórek, również bierze udział w produkcji i magazynowaniu tkanki tłuszczowej, czyli jest hormonem anabolicznym. Ponadto wysoki poziom insuliny powoduje stany zapalne oraz destabilizuje całą gospodarkę hormonalną, co upośledza działanie całego organizmu.

Naukowcy uważają, że oporność insulinowa inicjuje formowanie płytek miażdżycowych w mózgu przy chorobie Alzheimera. Zauważono również, że ryzyko zaburzeń funkcji mózgu rośnie u osób otyłych, a u diabetyków dwa razy częściej rozwija się choroba Alzheimera. Potwierdzają to badacze z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberrze, którzy opublikowali wyniki badań w piśmie “Neurology”, pokazujące, że u osób z wysokim poziomem cukru we krwi ryzyko obkurczania tkanek mózgu jest podwyższone. Dzieje się to również u osób, które mają cukier w normie-w górnej granicy, uważanej za prawidłową.

Jak więc widać podwyższone poziomy cukru powodują patologiczne zmiany, zaburzenia hormonalne oraz zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. Osobiście uważam, że powinniśmy skupiać dużą uwagę na zdrowiu. Żywienie jest ważnym obszarem, który pomaga w walce z wieloma chorobami. Wyraźnie widać, że dobrze skonstruowana dieta dla cukrzyków świetnie sprawdza się w innych chorobach, czego przykładem jest choroba Alzheimera.