umów się na konsultację 533 728 335

Dieta ketogeniczna a sprawność fizyczna

Dieta ketogeniczna a sprawność fizycznaŻywienie sportowców kojarzy się przede wszystkim z wysoką podażą węglowodanów, które stanowią dobre źródło szybko przyswajalnej energii. Obecnie jednak coraz większą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie cieszą się diety o niskiej zawartości węglowodanów. Popularność diety ketogenicznej wśród sportowców wynika z faktu, iż coraz więcej wiadomo o prozdrowotnych właściwościach tego typu diety, dzięki czemu jest ona chętnie wybierana przez osoby pragnące kompleksowo zadbać o zdrowie. Ale nie tylko – okazuje się, że diety oparte na tłuszczach mogą przynieść realne korzyści właśnie sportowcom, wspomagając wydolność fizyczną organizmu.

Dieta ketogeniczna w sporcie

Obawy przed stosowaniem diet niskowęglowodanowych u sportowców wynikają przede wszystkim z niepełnego zrozumienia specyfiki przemian metabolicznych. Wiele osób wciąż uważa, że dla prawidłowej pracy mięśni niezbędne jest zapewnienie wysokiej podaży węglowodanów, które stanowią źródło glukozy. Jednak uzależnianie sprawności fizycznej od podaży węglowodanów nie jest trafnym posunięciem – zwłaszcza w przypadku długotrwałego i intensywnego wysiłku. Wystarczy bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy podczas wysiłku dojdzie do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi (o co nietrudno). Wówczas może pojawić się uczucie dezorientacji, zawroty głowy, osłabienie siły mięśniowej i drżenie mięśni. Oznacza to, że stosowanie diety bazującej na węglowodanach narzuca konieczność stałego dostarczania cukrów. Gdyby natomiast uniezależnić wydolność mięśni od podaży węglowodanów, wówczas możliwa byłaby efektywna praca mięśni, z wykorzystaniem takiego źródła energii, które jest stale dostępne w organizmie. Mowa o tłuszczu skumulowanym w postaci tkanki tłuszczowej, a możliwość efektywnego jej wykorzystania daje dieta ketogeniczna.

Dieta ketogeniczna to doskonały model żywienia dla osób aktywnych fizycznie. Przede wszystkim dlatego, iż dieta ta umożliwia efektywną redukcję tkanki tłuszczowej. Wiele osób decyduje się na uprawianie sportu właśnie dlatego, że chcą pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Natomiast Ci, którzy nie borykają się z problemem nadwagi, zapewne starają się utrzymać prawidłową masę ciała i nienaganną sylwetkę. Dieta ketogeniczna pozwala na spalanie tłuszczu bazując na wysokim jego spożyciu. Jak to możliwe? Ograniczenie podaży węglowodanów indukuje niezwykle korzystne zmiany gospodarki węglowodanowo – insulinowej. Mowa o normalizowaniu poziomu glukozy i insuliny we krwi. Obniżenie stężenia insuliny znacznie ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, gdyż insulina w wysokich stężeniach promuje kumulowanie się tłuszczu w adipocytach.

Ułatwienie normalizacji ciała to nie jedyna korzyść ze stosowania diety ketogenicznej przez osoby aktywne fizycznie. Dieta bogata w tłuszcze wykazuje wysoki potencjał przeciwzapalny, dzięki czemu doskonale wspomaga procesy regeneracyjne. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do wzmożonej syntezy wolnych rodników, a wysokie spożycie węglowodanów dodatkowo nasila ten niepożądany proces. Dieta ketogeniczna może skracać czas regeneracji potreningowej, a także działać przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, co minimalizuje ryzyko pojawienia się uszkodzeń mięśni generowanych wysiłkiem fizycznym.

Mało kto zwraca uwagę na to, że w warunkach hipoglikemii generowanej wysiłkiem fizycznym może dojść do pogorszenia funkcjonowania układu nerwowego, co może objawiać się uczuciem znużenia, rozdrażnieniem oraz problemami z koncentracją. Stosowanie przez sportowców diety ketogenicznej może ograniczyć występowanie tych niepożądanych objawów.

Wiele wątpliwości budzi oczywiście kwestia dostarczenia substratów energetycznych dla pracujących mięśni. Wystarczy jednak kilka faktów dotyczących funkcjonowania organizmu aby dostrzec, że jesteśmy doskonale przystosowani do diety ketogenicznej. Jeśli chodzi o ustrojowe zapasy glukozy, to wynoszą one około 5 g glukozy krążącej we krwi, a także 100 – 500 g glikogenu skumulowanego w wątrobie i mięśniach. Z kolei magazyny tłuszczu to co najmniej kilka – kilkanaście kilogramów. Łatwo można zatem zauważyć, że zmobilizowanie organizmu do sprawnego wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii zapewni stały jej dopływ, nawet podczas intensywnego wysiłku – i to bez konieczności spożycia węglowodanów.

W kilku badaniach klinicznych potwierdzono, że rezygnacja ze spożycia węglowodanów nie wywiera negatywnego wpływu na wydolność fizyczną organizmu. Badania te dotyczyły porównania wyników siłowych u zawodników stosujących dietę niskowęglowodanową. Nie wykazano istotnych różnic w parametrach wydolnościowo – siłowych u tych sportowców. Takie obiecujące wyniki badań mogą wynikać z faktu, że zarówno kwasy tłuszczowe, jak i ciała ketonowe są bardziej efektywnymi substratami energetycznymi niż glukoza. Kwasy tłuszczowe pozwalają uzyskać 6,7 cząsteczek ATP na atom węgla, ciała ketonowe – 5,4 cząsteczki ATP, zaś glukoza – 5,2 cząsteczki ATP.

Dieta ketogeniczna dla zdrowia

Osoby regularnie uprawiające sport zazwyczaj przykładają ogromną wagę do prowadzenia ogólnie przyjętego zdrowego stylu życia. W taki model życia doskonale wpisuje się dieta ketogeniczna, która wspomaga funkcjonowanie wielu układów – nerwowego, sercowo – naczyniowego, hormonalnego oraz immunologicznego. Stosowanie diety ketogenicznej pozwala zminimalizować ryzyko rozwoju takich chorób przewlekłych jak cukrzyca typu 2, otyłość, zespół metaboliczny, miażdżyca, nadciśnienie, a nawet nowotwory. Dzięki tak kompleksowemu, korzystnemu wpływowi na zdrowie, dieta ketogeniczna pozwala zachować doskonałe samopoczucie i doskonałą kondycję fizyczną. Odpowiednio skomponowana dieta może być stosowana jako długotrwały model żywienia, który pozwala zadbać o nienaganne zdrowie, młody wygląd oraz osiąganie doskonałych wyników treningowych.