umów się na konsultację 533 728 335

Dieta kontra rak piersi

Dieta kontra rak piersiPaździernik od lat kojarzy się z kolorem różowym – a to dlatego, że określany jest mianem miesiąca świadomości raka piersi. W tym czasie na całym świecie poruszana jest tematyka raka piersi – a edukacja w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki, diagnostyki i leczenia tej choroby jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Na konieczność powszechnej edukacji kobiet najlepiej wskazują ponure statystyki – jest to drugi co do częstości (po raku płuc) nowotwór diagnozowany na świecie. Nie inaczej jest w Polsce – średnio co 14 Polka zachoruje na ten typ nowotworu. W ciągu ostatnich trzech dekad liczba przypadków raka piersi podwoiła się. Niepokoi ponadto fakt, że – pomimo, iż ponad połowa przypadków diagnozowana jest u kobiet po 50 roku życia – to coraz częściej rak piersi występuje u młodych kobiet. Dobra wiadomość jest jednak taka, że znaczny wpływ na ryzyko rozwoju raka piersi ma styl życia, w tym dieta – wiele zależy zatem od nas samych.

Rola diety w profilaktyce raka sutka

Czynników, które sprzyjają rozwojowi raka sutka jest bardzo wiele. Czynnikiem najbardziej determinującym wysokie ryzyko choroby jest mutacja genu BRCA – w Polsce jest około 100 tysięcy nosicielek tej mutacji. W celu jej wykrycia wystarczy wykonać test genetyczny. Zarówno kobiety z dodatnim wynikiem badania BRCA, jak i kobiety nie będące w grupie podwyższonego ryzyka powinny zadbać o zdrowy styl życia, który może zminimalizować ryzyko raka sutka. Należy oczywiście podkreślić, że nie ma diety w 100% chroniącej przed rozwojem raka, jednak dzięki właściwym wyborom żywieniowym można oddalić widmo zachorowania.

Dieta sprzyjająca profilaktyce raka sutka to:

wysokie spożycie antyoksydantów, które wspomagają funkcjonowanie układu immunologicznego i skutecznie neutralizują wolne rodniki; antyoksydanty znajdziemy w warzywach (zwłaszcza zielonych liściach) i owocach (np. jagodowych), zielonej herbacie, orientalnych przyprawach
spożywanie wartościowych tłuszczów, dostarczanych z ryb, awokado, nierafinowanych olejów roślinnych czy orzechów
– spożywanie soi i jej przetworów; zawarte w niej izoflawony o działaniu estrogenopodobnym mogą ograniczać rozwój raka, przy czym nie dotyczy to postaci hormonozależnej nowotworu
ograniczenie spożywania węglowodanów, które mogą prowadzić do insulinooporności i nadwagi – a to sprzyja zachorowaniu na raka sutka
– unikaniu spożywania źródeł arsenu, gdyż wysoki poziom tego pierwiastka w organizmie zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka aż dwudziestokrotnie; arsen w diecie występuje głównie w ryżu, owocach morza i rybach z zanieczyszczonych wód.

Co jeszcze można zrobić?

Tak jak w przypadku każdego nowotworu, także profilaktyka raka piersi obejmuje wykonywanie badań kontrolnych. A tych nie brakuje – od samobadania piersi, poprzez USG i mammografię, aż po testy genetyczne.
Ważny jest szeroko pojęty zdrowy styl życia – unikanie stresu, palenia papierosów, regularne uprawianie sportu. Należy ponadto rozważyć stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej po 30 roku życia, gdyż może ona zwiększać ryzyko zachorowania. Profilaktykę raka piersi warto rozpocząć jak najwcześniej, gdyż zwiększa to jej skuteczność. Ponadto stale obniża się ryzyko zachorowania na ten nowotwór, zatem regularne badania mogą pomóc wykryć zmiany nowotworowe na jak najwcześniejszym etapie.