umów się na konsultację 533 728 335

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej doświadczają ataku serca?

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej doświadczają ataku sercaJeszcze kilkanaście lat temu zawały serca czy inne schorzenia układu sercowo – naczyniowego kojarzone były wyłącznie z osobami w starszym wieku. Jednak ostatnio coraz więcej słyszy się o przypadkach zawału, udaru czy choroby niedokrwiennej serca u młodych osób. Obecnie aż 20% przypadków zawału serca dotyczy osób poniżej 40 roku życia! A młody wiek wystąpienia zawału wcale nie sprzyja mniejszej śmiertelności czy sprawniejszej rekonwalescencji. Z czego wynika lawinowy wzrost przypadków chorób serca w populacji osób w młodym i średnim wieku? I jak temu przeciwdziałać?

 

Młodzi zawałowcy – skąd się biorą?

Przyczyn coraz częstszego występowania zawału serca – także w młodym wieku – upatrywać można w oddziaływaniu rozmaitych czynników. Najistotniejszym czynnikiem determinującym pogorszenie kondycji układu sercowo – naczyniowego jest szeroko pojęty niezdrowy styl życia. I mowa tu nie tylko o oczywistych kwestiach dotyczących stosowania używek, które w oczywisty sposób pogarszają kondycję serca. Równie dużym zagrożeniem jest bowiem stałe kumulowanie się towarzyszących życiu codziennemu czynników, które można wyeliminować, a mimo to zbierają one coraz większe żniwo. A co gorsza – nie każdy kojarzy je z ich niezwykle szkodliwym wpływem na zdrowie. Kogo dziś dziwi fakt, iż spędzamy w pracy większość czasu, a po powrocie do domu zasiadamy przed telewizorem? Kto uznaje, że tak powszechnie dziś występująca nadwaga jest realnym zagrożeniem dla zdrowia? Przecież to dziś niemal norma. Kto dostrzeże związek między przyjmowaniem dużych ilości kalorii (zwłaszcza tych pochodzących z węglowodanów) a rozwojem zawału serca, nadciśnienia i cukrzycy – a zatem większym ryzykiem śmierci? Takie niefrasobliwe podejście do kwestii stylu życia daje się zauważyć we wspomnianym wzroście ryzyka zawału u ludzi młodych. Bo to właśnie młodsza część społeczeństwa narażona jest na działanie takich czynników jak:

– stres
– siedzący tryb życia
– źle zbilansowana dieta
– brak okresowych badań kontrolnych
– nadużywanie papierosów i alkoholu

Stałe oddziaływanie tych czynników na organizm prowadzi do wystąpienia charakterystycznych zmian. U podłoża niektórych leży stres oksydacyjny i przewlekły stan zapalny, który ostatecznie prowadzi do utleniania lipidów i rozwoju miażdżycy oraz jej powikłań. Inne niekorzystne zmiany dotyczą rozwoju insulinooporności, a w konsekwencji – cukrzycy. A ostateczną konsekwencją tych kumulujących się zaburzeń zdrowotnych może być zawał serca.

Coraz większa częstość występowania ataków serca w populacji ludzi młodych wynika także z faktu, iż w tym wieku nikt nie myśli, że zagraża mu zawał. A to pociąga za sobą mniejszą troskę o zdrowie. Nieco inaczej podchodzą do kwestii zdrowia osoby starsze – starają się prowadzić spokojniejszy, zdrowszy styl życia; a to przekłada się na stopniowo malejącą liczbę zawałów w tej grupie wiekowej. Brak świadomości, że młodzi ludzie są dziś bardziej niż kiedykolwiek narażeni na zawał serca ma jeszcze jedną konsekwencję – objawy zawału mogą być po prostu zbagatelizowane i przeoczone. Mowa o tzw. niemym zawale serca, który najczęściej dotyczy kobiet i może objawiać się w bardzo niespecyficzny sposób. Wówczas wystąpić mogą objawy zupełnie niekojarzone z zawałem serca, takie jak:

– zmęczenie i osłabienie
– duszności
– omdlenie
– niestrawność
– nudności
– zawroty głowy
– nadmierne pocenie się.

 

Jak zapobiegać zawałom serca w młody wieku?

Profilaktyka zawału serca u młodych ludzi jest taka sama, jak w innych grupach wiekowych. Chodzi o prowadzenie szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Przede wszystkim – należy unikać stresu, a także używek. Jedną z elementarnych kwestii jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, gdyż nadwaga to czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. A utrzymanie prawidłowej masy ciała wynika stosowania odpowiedniej diety. Należy pamiętać jednak, że dieta powinna być zbilansowana nie tylko pod względem kalorii – równie ważna jest jakość diety, wyrażana właściwą proporcją makro – i mikroskładników. Zalecane jest m. in. ograniczenie spożycia węglowodanów, gdyż mają one potencjał prozapalny i sprzyjają rozwojowi chorób serca czy cukrzycy typu 2. Nie należy zapominać także o regularnej aktywności fizycznej – warto zdecydować się chociaż na lekki czy umiarkowanie intensywny trening. W ten sposób mamy szansę oddalić od siebie widmo nie tylko przedwczesnego zawału, ale także innych chorób cywilizacyjnych i wynikającej z nich przedwczesnej śmiertelności.