umów się na konsultację 533 728 335

Fit terror czy dbałość o zdrowie? Jak postrzegać aktywność fizyczną?

 

Żyjemy z erze presji zdrowego stylu życia, posiadania nienagannej sylwetki oraz przestrzegania zdrowej diety. Posiadanie sześciopaka na brzuchu stało się synonimem dbania o zdrowie – kto go nie posiada, ten postrzegany jest jako osoba leniwa, mało ambitna, która aż sama prosi się o choroby…. Skrajną manifestacją takiej fit postawy jest ortoreksja bądź bigoreksja. Ta pierwsza polega na radykalnym podejściu do diety, gdy wedle osoby dotkniętej ortoreksją tylko kilka produktów nadaje się do spożycia. Są to produkty zdrowe, nieprzetworzone, dostarczające cennych substancji odżywczych. Bigoreksja natomiast objawia się obsesyjnym dążeniem do rozbudowy muskulatury, co wiąże się ze spędzaniem wielu godzin na siłowni i żmudnych ćwiczeniach.

W opozycji do takich skrajnych postaw promujących zdrowy styl życia, tak wiele mówi się o coraz większej licznie otyłych osób, w tym także dzieci. Każda z tych skrajności nie jest godną naśladowania postawą. Należy bowiem uświadomić sobie, że zdrowy styl życia to najlepsza profilaktyka wielu chorób, a kluczowym jego elementem jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Z drugiej strony – nie należy podporządkowywać swojego życia diecie i treningowi. Jak zatem wypracować najlepszy kompromis?

Zdrowa dieta – czyli jaka?

Jeśli zależy Ci na zachowaniu zdrowia, młodego wyglądu oraz doskonałego samopoczucia – zadbaj o zbilansowaną dietę. Aby Twoja dieta była zdrowa, nie musisz inwestować z drogie superfoods czy żywność funkcjonalną. Wystarczy włączyć do diety jak najwięcej sezonowych, nieprzetworzonych produktów. Skoncentruj się zatem na włączeniu jak największej ilości warzyw, które dostarczą witamin, minerałów i antyutleniaczy. Sięgaj też po owoce, ale z racji ich kaloryczności i zawartości sporych ilości cukru – nie przesadzaj z ich spożywaniem.
Zapewnij podaż węglowodanów złożonych, białka oraz tłuszczów zwierzęcych i roślinnych. Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu, pijąc wodę mineralną, zieloną herbatę, herbatki ziołowe. Uzupełniaj dietę cennymi, dostępnymi w większości sklepów produktami prozdrowotnymi: orzechami, siemieniem lnianym, kiełkami, dziką różą czy aronią. Jeśli od czasu do czasu zjesz mniej zdrowy posiłek – nie zaszkodzisz sobie w znaczący sposób, byleby nie było to regułą.

Najważniejszą zasadą zdrowej diety jest po prostu nieprzejadanie się. Nie masz ochoty jeść zgodnie w powszechnie pokutującym przekonaniem, że trzeba jeść pięć razy dziennie? To nie jedz – okazuje się, że dla Twojego zdrowia korzystniejsze jest spożywanie mniejszej ilości posiłków. Spróbuj coraz bardziej docenianego modelu żywienia IF, czyli Intermitten Fasting. Jesz jedynie przez kilka godzin dziennie, zapewniając w tym czasie właściwą dla Ciebie liczbę kalorii.

Aktywność fizyczna – czy musisz trenować codziennie?

Z każdej strony atakują nas obrazki osób, które trenują siedem dni w tygodniu, prezentują pięknie wyrzeźbione ciało, a każdemu ich treningowi musi towarzyszyć znaczący progres. Filozofia wielu takich osób sprowadza się do tego, aby na treningu przelewać poty i podporządkowywać treningowi całe swoje życie. Codziennością takich osób jest siłownia, zakwasy i realizowanie coraz bardziej wymagających planów treningowych. Okazuje się jednak, że bardzo intensywna aktywność fizyczna może generować w organizmie wolne rodniki, sprzyjać powstawaniu kontuzji czy przetrenowaniu organizmu.

Chcesz trenować dla zdrowia? Wystarczy umiarkowana, regularna aktywność fizyczna. Już zwykłe spacery, pływanie czy lekkie biegi przyniosą wymierne korzyści dla zdrowia. Pół godziny aktywności fizycznej dziennie usprawni pracę układu sercowo – naczyniowego, unormuje ciśnienie krwi, obniży poziom glukozy i lipidów we krwi oraz zwiększy gęstość kości. Nie musisz zatem podporządkowywać swojego życia diecie i treningowi, porównywać się z innymi, naśladować ich styl życia. Obserwuj swój organizm i nie forsuj go zbytnio, ale też nie odpuszczaj tematu diety i aktywności fizycznej. Coraz lepszy stan zdrowia będzie dla Ciebie coraz lepszą motywacją do kontynuowania nowych, zdrowych nawyków.