umów się na konsultację 533 728 335

Gabinet dietetyka –tu schudniesz i zadbasz o zdrowie

Gabinet dietetyka –tu schudniesz i zadbasz o zdrowieCoraz większe zainteresowanie dietetyką wynika z rosnącej świadomości wpływu żywienia na stan zdrowia organizmu. Odżywianie to dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, potrzebnych do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych. Jest to także sposób na wspomaganie procesu zdrowienia czy hamowanie postępu niektórych chorób. To ostatnie zastosowanie dietetyki nabiera szczególnego znaczenia w świetle coraz częściej stwierdzanych alergii pokarmowych, chociażby na gluten czy laktozę, lawinowego wzrostu przypadków cukrzycy czy chorób autoimmunologicznych.

Dlaczego indywidualnie skomponowana dieta jest tak ważna?

Dobry dietetyk potrafi swą specjalistyczną wiedzę zastosować w praktyce, indywidualnie traktując każdą osobę, która trafia do jego gabinetu. Szczegółowy wywiad powinien dotyczyć stanu zdrowia, zażywanych leków, oraz celów dietetycznych. Sportowcy, osoby odchudzające się, kobiety w ciąży czy po prostu każdy, kto wymaga pomocy w wypracowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych- indywidualne podejście to podstawa pracy dietetyka. Odpowiedni bilans kaloryczny, uwzględnienie zwiększonego zapotrzebowania na określone składniki odżywcze czy unikanie tych, które nie służą zdrowiu danej osoby – komponowanie diety to proces wymagający wiedzy i świadomości wielu obszarów, na których dieta ściśle wiąże się z fizjologicznym funkcjonowaniem organizmu.

Wizyta w poradni dietetycznej już dawno przestała być postrzegana jako fanaberia odchudzających się całe życie, przewrażliwionych na punkcie swojego wyglądu kobiet. Obecnie to jeden z etapów szeroko pojętego dbania o zdrowie, którego fundamentem jest właśnie to, co jemy. Dobry dietetyk to nie tylko ktoś, kto może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. To specjalista, który zaleceniami dietetycznymi pomoże wyeliminować objawy alergii pokarmowych, rzutujących na stan całego organizmu. To ktoś, kto nauczy prawidłowo komponować posiłki, lub przyczyni się do znacznego zwiększenia osiągnięć sportowych. Długo można wymieniać zalety usług dietetyka; spersonalizowana dieta to klucz do pięknej sylwetki, zdrowia i doskonałego samopoczucia, warto wiec docenić wkład dietetyka w nasze zdrowie.

Tylko odchudzanie? A może dietoterapia?

Dietetyka to dynamicznie rozwijająca się gałąź nauki, która w centrum zainteresowania stawia człowieka, a ściślej- jego nawyki żywieniowe. Nie od dziś znany jest fakt ogromnego wpływu tego, co jemy, na stan naszego zdrowia. Jednak dopiero w ostatnich kilku latach wzrosło zainteresowanie dietetyką jako sposobem na odchudzanie, a także leczenie wielu chorób. Dieta bowiem to nie tylko – potocznie rozumiany – sposób na odchudzanie, kojarzony z restrykcyjnym deficytem kalorii i odmawianiem sobie wielu produktów spożywczych. Obecnie dieta postrzegana jest jako system żywienia, dedykowany zarówno osobom pragnącym wypracować zdrowe nawyki żywieniowe, jak i tym, którzy borykają się z wieloma jednostkami chorobowymi. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby ostatnio o diecie bezglutenowej. Nietolerancja na gluten towarzyszyła nam od zawsze, zaś zdefiniowanie problemu i powiązanie go z określonymi objawami klinicznymi- to jedno z nowszych osiągnięć dietetyki. Bóle brzucha, niestrawność, chroniczne zmęczenie i bezsenność, bóle głowy czy problemy skórne to najczęstsze, chociaż bardzo nieoczywiste objawy nietolerancji pokarmowej. Dieta eliminująca gluten nie jest więc fanaberią, a racjonalnym postępowaniem terapeutycznym. Podobnie przy bardzo częstej, i dopiero od niedawna diagnozowanej nietolerancji laktozy. Poradnia dietetyczna jest więc miejscem rozwiązywania wielu problemów zdrowotnych, zwłaszcza w świetle coraz częstszej alergizacji organizmu, także alergenami pokarmowymi.

Omawiając istotną rolę diety w profilaktyce i leczeniu chorób, warto wspomnieć o modelu odżywiania w chorobach o podłożu autoimmunologicznym, w tym chorobie Hashimoto czy cukrzycy typu 1. Coraz bardziej pochlebne opinie zbiera dieta bogata w tłuszcz, ograniczająca w znaczny sposób spożywanie węglowodanów. Moje wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami cierpiącymi na choroby tarczycy czy cukrzycę jednoznacznie wskazuje, że właściwa dieta może zauważalnie wspomóc terapię a nawet ograniczyć stosowanie leków. Poradnia dietetyczna to miejsce, gdzie w oparciu o wywiad i wyniki badań, specjaliści stworzą spersonalizowany model odżywiania dla każdego, kto chce zadbać o zdrowie i ma świadomość, jak wielki na nie wpływ ma sposób odżywiania.