umów się na konsultację 533 728 335

Jak leczyć cukrzycę?

Jak leczyć cukrzycę

Jak dobrze wszyscy wiemy, cukrzyca jest bardzo szybko rozwijającą się chorobą. Coraz więcej osób choruje, jeszcze większa ilość osób chodzi z ukrytą chorobą, o której dowiadują się przez przypadek. Uważa się, że jest to aż 40% pacjentów. Wyobrażacie to sobie ? W Polsce obecnie choruje na cukrzycę aż 3 miliony osób, z czego ćwierć miliona ma zdiagnozowany zespół stopy cukrzycowej. Prognozuje się , że co piąta osoba chora na cukrzycę będzie musiała poddać się amputacji kończyn dolnych.

Skala problemu jest ogromna, więc trzeba zadać sobie pytanie: jak leczyć cukrzycę? Czy da się ją w ogóle wyleczyć?

Otóż samo leczenie cukrzycy wymaga rzetelnego monitorowania glikemii,  bez których  lekarz nie dobierze odpowiednich dawek leków. Wybór środków farmakologicznych jest oczywiście zależny od etapu zaawansowania choroby.

Często, osoby z cukrzycą, zwłaszcza typu 2, są osobami otyłymi, które powinny zredukować swoją masę ciała, dlatego kluczowe znaczenie ma tu odpowiednio przygotowana dieta dla cukrzyka.

Jak powinna być skomponowana taka dieta? Na pewno nie będziemy, tu wskazywali, która z form żywienia jest lepsza, która jest skuteczniejsza. Z doświadczenia, które zdobyliśmy jasno wynika, że diabetycy, którzy do nas trafiają, najczęściej nie potrafią schudnąć, zwłaszcza Ci, którzy są na insulinie. Dlaczego?

To bardzo proste, przepisy dla diabetyków, które są powszechnie zalecane, ciągle zwiększają poziom glukozy we krwi, co wymaga zastrzyku z insuliny, a ona blokuje odchudzanie. Dlatego uważamy, że żywienie osoby chorej na cukrzycę powinno być oparte o produkty, które nie powodują wzrostu glukozy we krwi. Wtedy chory mógłby zmniejszyć dawki leków, zwłaszcza dawkę insuliny, co wpłynęłoby pozytywnie na redukcję wagi.

Wartością nadrzędną tak skomponowanej diety dla cukrzyków było by wyrównanie cukru w ciągu dnia i osiągnięcie stałego poziomu, co zmniejszyłoby ryzyko wystąpienia niedocukrzenia.

Nasz program prowadzenia osoby chorej na cukrzycę jest przygotowywany indywidualnie. Nasi pacjenci monitorują swoje cukry regularnie i wyniki pokazują, że osiągnięcie stałego i niskiego poziomu glukozy jest możliwe, dzięki czemu lekarze zmniejszają dawki leków. Najczęściej osoby te stosują lek metforminę,  a przy zaawansowanej cukrzycy jeden rodzaj insuliny, najczęściej raz dziennie.

Odpowiadając na tytułowe pytanie:  jak leczyć cukrzycę? Odpowiadamy zdecydowanie: cukrzycę należy leczyć kompleksowo, zarówno dobrze dobranymi lekami jak i dobrze dobraną dietą dla cukrzyków, opartą o odpowiednie produkty.