umów się na konsultację 533 728 335

Jakie zasady żywienia stosujesz? Czy na pewno są trafne?

Jak chcesz spalić tłuszczPodczas prowadzenia praktyki dietetycznej spotykam się z wieloma ciekawymi ludźmi. Wśród nich są osoby, które pierwszy raz się odchudzają i nigdy wcześniej tego nie robiły.

Ale są też osoby, które dbają o siebie, dobrze się odżywiają, unikają szybkich dań typu fast food, uprawiają sport, czyli próbują poprawić swój stan zdrowia, a jednak to im nie do końca wychodzi.

Dlaczego się tak dzieje? Dlaczego ludzie tyją pomimo tego, że stosują się do ogólnie przyjętych zdrowych zasad żywienia, które są powszechnie znane, o to one:

  • Jedz mniej a częściej
  • Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia
  • Obniżaj kalorie, ujemny bilans kaloryczny jest najważniejszy
  • Bilansuj swoje posiłki, jedz wszystko w odpowiednich proporcjach
  • Ćwicz regularnie, przynajmniej kilka razy w tygodniu, minimum po 30 minut
  • Nie spożywaj tłustych potraw, bo obciążasz swoje serce i wątrobę

Znacie je prawda? Skoro wszyscy je znamy, w dodatku coraz więcej ludzi opiera na nich swoje żywienie i mimo to całe społeczeństwo, dodam na całym Świecie bardzo szybko tyje, to może nie do końca te zasady są trafne ? Warto się nad tym zastanowić. Druga sprawa to kwestia paliwa, którym się odżywiamy. Otóż pożywienie możemy podzielić w najprostszy sposób na poszczególne składniki:

  • Cukier/ węglowodany to pierwsze paliwo, którego używamy do procesów energetycznych. Prawie wszystko co jemy podnosi poziom glukozy we krwi i mamy paliwo, które jest używane przez nasz organizm praktycznie od momentu spożycia.
  • Białko buduje nasze ciało, ale również może być przetworzone na cukier i użyte do procesów energetycznych.
  • Tłuszcz jest magazynem energii na później, np. na długotrwały głód lub wysiłek fizyczny – w dodatku powstaje głównie z za dużej ilości węglowodanów.

I tu się rodzi kolejne bardzo ważne pytanie: jak chcemy sięgnąć do rezerw, czyli spalić zmagazynowany tłuszcz, wprowadzając cały czas do organizmu produkty, które są natychmiast wykorzystywane do procesów energetycznych? Teraz już doskonale wiemy, że cukier i białka dają nam energię od razu.

Można to porównać do wycieczki samochodem. Wyobraźmy sobie, że tankujemy auto do pełna i wyruszamy w trasę np. 600 km. W połowie drogi ubywa nam paliwa (powiedzmy, wykorzystaliśmy połowę baku), więc zjeżdżamy na stacje i uzupełniamy to czego brakuje. Tym sposobem nasz samochód pali świeżo zatankowaną benzynę, przez co nie możemy wykorzystać tego, co zostało na dnie baku.

Podobna rzecz dzieje się z naszym organizmem. Jeżeli jemy dużą ilość paliwa, to trudno nam będzie sięgnąć do rezerw.