umów się na konsultację 533 728 335

Najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu

Najlepsze sposoby na nawodnienie organizmuWoda stanowi źródło życia, bez niej można przeżyć zaledwie kilka dni. Pomijając ten najmniej optymistyczny wariant całkowitego braku dostępu do wody – powinniśmy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu na co dzień. Dlaczego to takie ważne? Gdyż ubytek wody z organizmu rzędu nawet 1 – 2% może negatywnie oddziaływać na zdrowie. Odpowiednia zawartość wody w komórkach ciała zapewnia właściwe tempo metabolizmu oraz optymalna pracę wszystkich narządów. Co się dzieje, gdy pijemy zbyt mało płynów? I czym najlepiej nawodnić organizm?

Objawy odwodnienia – zauważasz je u siebie?

Pierwsze objawy odwodnienia są niespecyficzne i mogą zostać przeoczone lub po prostu nie skojarzone z faktem, że wynikają one ze zbyt małej objętości przyjętych płynów. Początkowo może pojawić się zmęczenie, bóle i zawroty głowy, suchość błon śluzowych i skóry, uczucie wzmożonego pragnienia, skąpa objętość oddawanego moczu. Z czasem może pojawić się nadmierne zmęczenie mięśni, zaburzenia koncentracji, zaburzenia rytmu serca, zaparcia.
Skutki dłużej utrzymującego się odwodnienia organizmu obejmują m. in.:

– spowolnienie pracy układu trawiennego i bolesne, przewlekłe zaparcia oraz hemoroidy
– wzrost ciśnienia krwi
– zaburzenia pracy nerek i stany zapalne pęcherza
– arytmia serca
– ograniczenie pocenia
– zmniejszenie napięcia gałek ocznych
– drgawki, omdlenia

Chcesz tego uniknąć, prawda? Pora zatem przyjrzeć się bliżej temu, ile płynów wypijasz w ciągu dnia. I ile będzie w sam raz?

Ile płynów pić dziennie? I czym najlepiej nawodnić organizm?

Zalecane dzienne spożycie płynów dla osób dorosłych wynosi około 25 – 35 ml na każdy kilogram masy ciała, co daje średnio 2 litry dla kobiet oraz 2,5 litra dla mężczyzn. Nasz organizm potrzebuje jeszcze więcej płynów w lecie, podczas aktywności fizycznej, w przypadku wysokiego spożycia błonnika. Pod pojęciem „płyny” znajduje się nie tylko woda, ale także herbata, soki, zupy, owoce i warzyw o dużej zawartości wody (melony, arbuzy, winogrona, ogórki, pomidory). Oczywiście soków i owoców nie należy nadużywać, zwłaszcza na diecie wysokowęglowodanowej czy z określonym deficytem kalorycznym – zawsze należy uwzględnić je w bilansie kalorycznym.

Najlepszym wyborem jest woda mineralna. Jeśli jednocześnie zależy Ci na uzupełnieniu puli magnezu czy wapnia – poszukuj wód wysokozmineralizowanych, czyli zawierających co najmniej 1500 mg jonów na litr wody. Nie wiesz, czy podołasz piciu dwóch litrów wody dziennie? Poeksperymentuj z wodami smakowymi – oczywiście nie tymi ze sklepu, ale przyrządzonymi własnoręcznie. Orzesz dodać sok z limonki i świeżą mięte, liście melisy i plasterek gruszki czy sok z cytryny oraz imbiru. A jeśli aktywnie uprawiasz sport – doskonałym napojem izotonicznym jest naturalna woda kokosowa, ale ta bez dodatku cukru czy innych składników. Możesz sięgnąć także po herbaty ziołowe, zieloną czy białą herbatę. A co z kawą – czy rzeczywiście odwadnia? Jeśli wypijesz dwie – trzy filiżanki dziennie, na pewno sobie nie zaszkodzisz. A jeśli pijesz kawy więcej – możesz zrównoważyć jej spożycie wypiciem dodatkowo dwukrotnie większej objętości kawy. Wypiłeś nadprogramowy kubek małej czarnej – wypij oprócz tego 400 ml wody.
Miej zawsze pod ręką butelkę wody i popijaj z niej małymi łyczkami. Zapewnisz w ten sposób optymalne nawodnienie organizmu, dbając o jego prawidłowe funkcjonowanie.