umów się na konsultację 533 728 335

Największe mity dotyczące diety ketogenicznej

Największe mity dotyczące diety ketogenicznejDieta ketogeniczna staje się coraz popularniejsza. Kiedyś ten model żywienia zarezerwowany był wyłącznie dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów cierpiących na padaczkę lekooporną, dziś natomiast z pomocą tej diety leczyć można wiele innych schorzeń. Ponadto taka dieta eliminująca spożycie węglowodanów stosowana jest w celu redukcji masy ciała. Nie brakuje badań klinicznych świadczących o wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania diety ketogennej. Mimo to wokół diety wciąż krąży wiele mitów, które sprawiają, że mnóstwo osób nie decyduje się na zastosowanie tej diety. Poniżej obalamy najczęstsze mity dotyczące diety ketogenicznej.

 

Mit nr 1 – dieta ketogenna to dieta o wysokiej zawartości białka i tłuszczu

Podstawowym założeniem diety ketogenicznej jest wyeliminowanie węglowodanów. O ile tradycyjna dieta może dostarczać dziennie nawet kilkuset g węglowodanów, to na diecie ketogenicznej można przyjąć do 30 g węglowodanów. Oczywistą konsekwencją wyeliminowania węglowodanów z diety jest zmiana proporcji pozostałych makroskładników, czyli białek i tłuszczów. I tu pojawia się pułapka w postaci zbyt wysokiej podaży białka w diecie. Komponując keto jadłospis należy mieć na uwadze, że dominującym składnikiem diety muszą być tłuszcze (około 90% dostarczanych kalorii), a białko stanowić powinno niecałe 10%. Tylko wtedy organizm może wejść w stan ketozy, czyli pozyskiwania energii przede wszystkim z ciał ketonowych.

Mit nr 2 – dieta ketogeniczna prowadzi do hipoglikemii i osłabienia organizmu

Wiele osób obawia się radykalnego ograniczenia spożycia węglowodanów. Obawy dotyczą ryzyka pojawienia się hipoglikemii, czyli nadmiernego spadku poziomu glukozy we krwi. A hipoglikemii towarzyszyć mogą: zawroty i bóle głowy, osłabienie, drżenie mięśniowe, kołatanie serca, zaburzenia koncentracji czy omdlenia. Jednak właściwie skomponowana dieta ketogeniczna redukuje ryzyko wystąpienia hipoglikemii, doskonale normalizując poziom cukru we krwi. Możliwe jest to dzięki zjawisku oszczędzania glukozy, czyli zmniejszenia zapotrzebowania na glukozę jako źródło energii.

Organem, który w dużej mierze odpowiada za wystąpienie objawów hipoglikemii jest mózg. Jednak jeśli dostarczymy wraz z dietą znacznych ilości tłuszczu, wówczas powstaną ciała ketonowe wykorzystywane przez mózg jako źródło energii. To minimalizuje ryzyko wystąpienia objawów hipoglikemii; ponadto ograniczenie spożycia węglowodanów sprzyja normalizacji poziomu insuliny we krwi, co także ma niemałe znaczenie w profilaktyce hipoglikemii.

 

Mit nr 3 – dieta ketogeniczna jest niezdrowa, o czym świadczy obecność ciał ketonowych w moczu

Jednym z parametrów oznaczanych rutynowo w próbce moczu są ciała ketonowe. Ich obecność kojarzona jest głównie z cukrzycą – ale w przypadku diety ketonowej ich obecność w moczu wynika z zupełnie innej przyczyny. Ciała ketonowe powstałe na drodze utleniania kwasów tłuszczowych pojawiają się w moczu podczas stosowania diety ketogenicznej; nie jest to jednak wyraz aktywnego ich usuwania z organizmu jako związków szkodliwych, jak ma to miejsce w przypadku większości składników moczu. Obecność ciał ketonowych w moczu u osób stosujących dietę ketonową wynika z przekroczenia progu nerkowego. Mowa o takim stężeniu ciał ketonowych we krwi, po przekroczeniu którego nie są one przefiltrowywane przez nerki i trafiają do moczu. Tak dzieje się m. in. z wieloma witaminami rozpuszczalnymi w wodzie. Obecność ciał ketonowych w moczu nie jest zatem konsekwencją kwasicy ketonowej czy innych zaburzeń zdrowotnych, a wynika jedynie z fizjologii nerek.

 

Mit nr 4 – podczas diety ketonowej należy spożywać jedynie tłuszcze nienasycone

Jednym z największych mitów dietetyki jest ten dotyczący szkodliwości tłuszczów nasyconych. O ile nienasycone kwasy tłuszczowe uznawane są za bardzo zdrowe, o tyle tłuszcze nasycone często są eliminowane z diety. Na szczęście obecnie wiadomo coraz więcej o roli wszystkich tłuszczów w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. I wiadomo, że brak jest związku między spożywaniem tłuszczów nasyconych a chorobami serca, nowotworami, nadwagą czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi. Nie należy zatem obawiać się spożywania dużych ilości tłuszczów na diecie ketogenicznej, w tym tłuszczów nasyconych. Warto jedynie pamiętać, aby sięgać po jak najmniej przetworzone źródła tłuszczu, unikając tłuszczów trans.