umów się na konsultację 533 728 335

Oczyszczanie organizmu – realna potrzeba czy moda?

Oczyszczanie organizmu – realna potrzeba czy modaCoraz modniejsze staje się oczyszczanie organizmu. Głodówki, specjalne zioła i suplementy czy diety oczyszczające organizm na stałe wpisują się we współczesny tryb życia. Czy każdemu potrzebny jest taki detoks? I jak przeprowadzić go skutecznie, a zarazem bezpiecznie?

 

Komu potrzebny jest detoks organizmu?

Stres, źle zbilansowana dieta bazująca na mocno przetworzonej żywności, używki, częste stosowanie leków, zanieczyszczenia środowiska oraz brak ruchu to najważniejsze czynniki zakłócające naturalną równowagę organizmu. Dziś bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na kontakt ze szkodliwymi związkami, których źródłem mogą być zanieczyszczenia środowiska, żywność przetworzona, nadużywanie leków i używek. Codzienny kontakt z niewielkimi dawkami szkodliwych substancji nie zaburza od razu funkcjonowania organizmu. Jednak długotrwałe narażenie na rozmaite toksyny sprzyja ich kumulacji w organizmie, aż do momentu, gdy fizjologiczne mechanizmy detoksykujące okazują się być niewystarczające. Mowa o za mało efektywnym działaniu nerek, wątroby i płuc.
Szczególnie niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej organizmu i nadmierną kumulację toksyn to:

– przewlekłe zmęczenie
– bezsenność i nerwowość
– chroniczne bóle głowy
– pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci
– obrzęki twarzy i nóg
– problemy trawienne

Z dużym prawdopodobieństwem każdy z nas potrzebuje kuracji oczyszczającej organizm. Na pewno warto zadbać o zmianę nawyków żywieniowych wówczas, gdy odpowiesz twierdząco na co najmniej trzy z poniższych pytań:

– Czy miewasz kłopoty ze snem?
– Czy zauważasz u siebie takie niekorzystne zmiany wyglądzie jak: cienie i opuchlizna pod oczami, pogorszenie stanu skóry, wypadanie włosów?
– Cierpisz na częste bóle głowy?
– Dokucza Ci katar sienny lub alergia?
– Doświadczasz zaburzeń trawiennych – biegunek lub zaparć, wzdęć, bólu brzucha?
– Często odczuwasz rozdrażnienie, kłopoty z pamięcią i koncentracją?
– Często chorujesz na infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze?
– Dokucza Ci nieświeży zapach z ust?

Coraz więcej osób odczuwa pogorszenie stanu zdrowia wynikające z nadmiernego zanieczyszczenia organizmu. Fizjologiczne mechanizmy detoksykacyjne z udziałem nerek i wątroby mogą bowiem okazać się niewystarczające. Jak wtedy wspomóc oczyszczanie organizmu?

 

Kuracja detoksykacyjna organizmu – najskuteczniejsze sposoby

Wiele osób utożsamia oczyszczanie organizmu z głodówką, jednak okresowa głodówka to nie jedyna metoda detoksykacji . Skuteczniejsze jest wprowadzenie kilku modyfikacji w codziennym stylu życia oraz okazyjne posty, ograniczone czasowo do kilku, a nawet kilkunastu dni. Podczas głodówki organizm zmuszony jest sięgać do alternatywnych źródeł energii i wówczas aktywowane jest fizjologiczne zjawisko autofagii. Uszkodzone komórki są trawione i pozyskiwane są z nich składniki budulcowe i energetyczne. Taki detoks komórkowy wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem układu immunologicznego. Konieczna jest także trwała modyfikacja codziennej diety – włączenie produktów wspomagających oczyszczające funkcje wątroby i nerek. Jakie to produkty?

– zielona herbata
– cytrusy
– żurawina
– buraki
– natka pietruszki
– koper włoski
– karczoch zwyczajny
– zioła: bratek polny, mniszek lekarski, mięta, fiołek trójbarwny, brzoza, ostropest plamisty
– spirulina i chlorella

Ogromne znaczenie dla oczyszczania organizmu ma nawodnienie organizmu. Wypijanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie doskonale pobudza diurezę, a tym samym – usuwanie zbędnych toksyn i metabolitów z organizmu. Bardzo skuteczna jest także regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Sprzyja ona pobudzeniu krążenia krwi, a tym samym dotlenienia tkanek i odprowadzenia zalegających w nich szkodliwych produktów przemiany materii. W celu oczyszczenia organizmu zalecany jest również drenaż limfatyczny. Ten specjalny typ masażu pobudza krążenie limfy, co niezwykle skutecznie wspomaga detoks organizmu. Oczywiście niezbędne jest wyeliminowanie papierosów i alkoholu, a także żywności przetworzonej. Włączenie tych kilku zmian bardzo szybko przyniesie efekty w postaci poprawy ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia.