umów się na konsultację 533 728 335

Oznaczanie żywności PACE – na czym polega i czy może zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze?

Oznaczanie żywności PACE – na czym polega i czy może zmienić nawyki żywieniowe na zdrowszeW dobie zdrowego stylu życia i rosnącej świadomości na temat kluczowej roli diety w profilaktyce licznych chorób przewlekłych nie dziwi fakt, iż konsumenci zwracają uwagę na informacje zawarte na opakowaniach produktów spożywczych. Podstawowe dane dostarczają cennych informacji o wartości odżywczej – ilości kalorii, zawartości makroskładników (węglowodanów, białka i tłuszczów), a także witamin i składników mineralnych. Czy to nie zbyt mało informacji?

 

Co możemy przeczytać na opakowaniu produktów spożywczych?

Obowiązkiem każdego producenta żywności jest dostarczenie konsumentom informacji dotyczących takich najważniejszych informacji o produkcie jak:

– ilość kalorii
– zawartość węglowodanów, w tym cukrów
– całkowita zawartość tłuszczów oraz tłuszczów nasyconych
– zawartość białka
– obecność alergenów pokarmowych
– zawartość soli
– spis wszystkich składników produktu

Tego typu informacje pomagają zaplanować jadłospis – zarówno dietę redukcyjną, jak i eliminacyjną (np. dla alergików). Świadomy konsument może dzięki temu zaplanować dietę tak, aby była ona wolna od mocno przetworzonej żywności i dostarczała optymalnej ilości kalorii. Same kalorie to jednak nie wszystko – zdrowa dieta powinna zawierać optymalne proporcje makroskładników.

Aby dieta sprzyjała utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz nienagannego stanu zdrowia, należy ograniczyć spożycie cukru, ale także innych węglowodanów. Zastąpić należy je wartościowymi tłuszczami oraz umiarkowaną ilością białka. Dla osób, które nie radzą sobie ze skrupulatnym liczeniem kalorii oraz pilnowaniem proporcji makroskładników idealnym rozwiązaniem jest konsultacja z dietetykiem. Specjalista opracowuje spersonalizowaną dietę umożliwiającą redukcję masy ciała bądź utrzymanie aktualnej wagi, ale przede wszystkim – pozwalającą zredukować ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych.

 

Nowe perspektywy znakowania żywności – szansa na walkę z otyłością?

Osoby, które nie decydują się na profesjonalną pomoc dietetyka mogą mieć problem z tym, aby skomponować dietę w odpowiedni sposób; ponadto dla wielu osób informacje zawarte na opakowaniach produktów spożywczych są dość niejasne. Dlatego też poszukiwane są innowacyjne metody znakowania żywności, które w praktyczny sposób ułatwiałyby dokonywanie konsumentom wyborów żywieniowych. Jednym z proponowanych rozwiązań jest system PACE, czyli physical activity calorie equivalent or expenditure. Metoda ta opiera się na wizualizowaniu czasu oraz rodzaju aktywności fizycznej, którą należy wykonać w celu spalenia takiej ilości kalorii, jaką dostarczyliśmy z określonym produktem spożywczym. Jak mogłoby to wyglądać w praktyce? Na batoniku dostarczającym około 230 kcal widnieć mógłby symbol biegającej czy spacerującej postaci z adnotacją, że na taką aktywność należy poświecić – odpowiednio – 22 lub 42 minuty.

Znakowanie żywności metodą PACE proponowane było m. in. przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego, jednak wciąż jeszcze nie znalazło praktycznego zastosowania. Przebadano potencjalny wpływ znakowania żywności PACE na wybory żywieniowe, a co za tym idzie – wpływ diety na zdrowie. W metaanalizie uwzględniono 14 badań naukowych, obejmujących łącznie ponad 4600 uczestników. Wyniki metaanalizy nie pozostawiały żadnych wątpliwości – znakowanie żywności metodą PACE w lokalach gastronomicznych przyczyniło się do ograniczenia spożycia kalorii o 65 na posiłek. To naprawdę sporo, gdyż w skali całego dnia możliwe byłoby spożycie o nawet 200 kcal mniej. A już nawet tak niewielki deficyt kaloryczny w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną może realnie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.

Jak już wcześniej wspomniano, o pozytywnym wpływie diety na zdrowie świadczy nie tylko jej kaloryczność, ale także właściwe proporcje tłuszczów, białek i węglowodanów. Proponowany sposób znakowania żywności nie uwzględnia co prawda zawartości makroskładników, koncentrując się jedynie na kaloriach; jednak może stanowić dobry punkt wyjścia do stopniowej zmiany nawyków żywieniowych. Zbudowanie świadomości dotyczącej tego, jak wiele kalorii można dostarczyć w ciągu dnia może stanowić pierwszy krok do osiągnięcia prawidłowej masy ciała, a także poprawy stanu zdrowia.