umów się na konsultację 533 728 335

Skinny fat – gdy jesteś szczupły, a dotyczy Cię problem nadmiaru tkanki tłuszczowej

Skinny fat – gdy jesteś szczupły, a dotyczy Cię problem nadmiaru tkanki tłuszczowejSzczupła masa ciała to wyznacznik zdrowej i sprawnej sylwetki. Najczęściej o tym, czy uznajemy określoną sylwetkę za szczupłą decyduje wizualna ocena figury, a także pomiar masy ciała. Poza tradycyjnym pomiarem wagi stosowany jest wskaźnik BMI. Oblicza się go ze wzoru:

BMI = (masa w kg) / (wzrost w m)²

Prawidłowa wartość BMI wynosi od 20 do 25. Nie oznacza to jednak, że osoby posiadające BMI o prawidłowej wartości mają właściwe proporcje sylwetki. Okazuje się bowiem, że w parze ze szczupłą budową ciała może iść znaczna kumulacja podskórnej tkanki tłuszczowej. Taki typ sylwetki określany jest jako skinny fat i może sprzyjać rozwojowi niektórych schorzeń przewlekłych. Jakie są przyczyny rozwoju sylwetki skinny fat? I jakie mogą być tego konsekwencje?

 

Sylwetka skinny fat – jak powstaje?

Prawidłowa sylwetka to nie tylko harmonijne proporcje ciała, które można ocenić wizualnie. Najważniejsze znaczenie ma skład masy ciała, uwzględniający zawartość tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej. Optymalny poziom tłuszczu różni się w zależności od płci; kobiety posiadają więcej tkanki tłuszczowej. Mężczyźni posiadają prawidłowo około 10 – 25% tkanki tłuszczowej, zaś kobiety – 18 do 30%. Oczywiście jest to wartość uśredniona, gdyż wraz z upływem lat nieco maleje zawartość tkanki mięśniowej, a wzrasta ilość tłuszczu.

Sylwetka o odpowiednich proporcjach wygląda zdrowo, a ciało sprawia wrażenie wysportowanego i jędrnego. Jeśli natomiast dojdzie do zaburzeń w proporcjach tkanki tłuszczowej i mięśniowej, wówczas ciało jest galaretowate – i to pomimo prawidłowych obwodów ciała. W obrazowy sposób można przedstawić to tak, że osoba o typie sylwetki skinny fat wygląda nieźle w ubraniu, jednak bez ubrania ciało wygląda na lekko sflaczałe i galaretowate. Gdy brak jest tkanki mięśniowej, wówczas nawet przy umiarkowanej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej ciało wygląda mało atrakcyjnie. Niekiedy osoby pozornie szczupłe borykają się z jeszcze jednym problemem. Mowa o kumulowaniu trzewnej tkanki tłuszczowej. Nie zawsze manifestuje się ona w postaci znacznego wzrostu obwodu brzucha, pozwalającego na zdefiniowanie otyłości centralnej. Mowa o obwodzie pasa przekraczającym 88 cm u kobiet oraz 94 cm u mężczyzn. Niekiedy tłuszcz trzewny nie prowadzi do znacznej nadwagi w okolicy brzucha, ale wciąż pozostaje zagrożeniem dla zdrowia. Otłuszczone narządy nie pracują prawidłowo, ponadto tkanka tłuszczowa stanowi źródło cytokin prozapalnych oraz hormonów zaburzających przemiany metaboliczne.

 

Skinny fat – skąd się bierze, jak przeciwdziałać rozwojowi takiej sylwetki?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się sylwetki skinny fat jest stosowanie restrykcyjnej diety redukcyjnej oraz brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia nie sprzyja budowaniu tkanki mięśniowej, czy chociażby utrzymaniu go na stałym poziomie. Prowadzi natomiast do stopniowego otłuszczenia ciała. A wówczas nietrudno o zaburzenia właściwych proporcji składu ciała. Z kolei podczas diety redukcyjnej o znacznie obniżonej kaloryczności dochodzi do nasilonej utraty mięśniowej, gdyż białka mięśniowe poddawane są katabolizmowi w celu pozyskania z nich energii.
Aby zachować właściwe proporcje między tkanką tłuszczową a mięśniową, konieczne jest stosowanie racjonalnej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Dieta powinna mieć kaloryczność dopasowaną do aktualnego zapotrzebowania na kalorie. Gdy naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, wówczas należy zaplanować umiarkowany deficyt kaloryczny. Nadmierna redukcja kalorii przyczyni się bowiem do spalania mięśni, a nie tkanki tłuszczowej. Poza kalorycznością diety ważna jest także jej jakość, ze szczególnym uwzględnieniem proporcji makroskładników. Ponadto unikać należy efektu jo – jo, gdyż to prowadzi do utraty elastyczności skóry i sprzyja niekorzystnemu wyglądowi sylwetki. Aby dieta spełniała wszystkie te warunki, konieczne jest dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb organizmu. A taką dietę najlepiej skomponuje dietetyk, który uwzględni typ sylwetki, aktywność fizyczną, stan zdrowia i skomponuje spersonalizowaną dietę.