umów się na konsultację 533 728 335

Sport – najlepszy sprzymierzeniec Twojego zdrowia

Sport to zdrowie – ta uniwersalna prawda znana jest każdemu z nas; ale czy nie traktujemy jej niekiedy z lekką pobłażliwością. A może wszechobecna moda na sport, bombardująca Cię z fit – blogów, telewizji i prasy, wzbudza w Tobie irytację? Być może uważasz, że presja bycia szczupłym i wysportowanym jest przesadzona? Do kwestii aktywności fizycznej i jej pozytywnego wpływu na zdrowie należy jednak podejść na chłodno, być może nawet ignorując całą fit otoczkę, a koncentrując się na faktach. A z tymi nie da się dyskutować – aktywność fizyczna zalecana jest osobom w każdym wieku. Sport stanowi najlepszą profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych, jest doskonałym antydepresantem oraz umożliwia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jakie są najważniejsze zalety regularnego uprawiania sportu?

Sport kontra choroby cywilizacyjne

Omawiając wpływ ruchu na zdrowie, nie sposób nie zacząć od odchudzających właściwości sportu. Regularna aktywność fizyczna stanowi uzupełnienie każdej kuracji odchudzającej, znacznie zwiększając skuteczność diety. Trening działa tutaj na kilku płaszczyznach – z jednej strony przyspiesza metabolizm i spala spore ilości kalorii, a z drugiej – poprawia jakość sylwetki. Sport ujędrnia skórę oraz pomaga zbudować tkankę mięśniową, co daje znacznie lepszy efekt wizualny niż sama utrata tkanki tłuszczowej uzyskana przy pomocy diety. Dziś nadwaga i otyłość traktowane są jako jednostki chorobowe – poważne zaburzenia o złożonym, metaboliczno – hormonalnym charakterze, które stanowią najczęstszą przyczynę innych chorób. Sport pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a zatem skutecznie ogranicza rozwój powikłań nadwagi i otyłości – a tych nie brakuje.

Sport skutecznie może oddalić od nas widmo wielu przewlekłych schorzeń cywilizacyjnych. Jakich? Sport zwiększa insulinowrażliwość tkanek oraz umożliwia unormalizowanie poziomu glukozy we krwi. Wraz z właściwie skomponowaną dietą skutecznie może to zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna reguluje prace układu sercowo – naczyniowego, wzmacnia serce, normalizuje wartość ciśnienia krwi. Jednym z najważniejszych zaleceń lekarskich w przypadku nadciśnienia bądź problemów z sercem jest regularny sport.

Sport oddziałuje korzystnie na funkcje śródbłonka naczyń oraz – regulując procesy krzepnięcia i fibrynolizy – zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Pomocne okazuje się także obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Stres i bezsenność odejdą w zapomnienie

Każdy z nas doświadcza działania stresu, od czasu do czasu zdarzy się bezsenna noc. Jeśli jednak stres i problemy ze snem towarzyszą nam stale – mogą negatywnie wpływać zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i kondycję fizyczną organizmu. Sport to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na redukcję napięcia nerwowego oraz wyregulowanie rytmu dobowego. Aktywności fizycznej towarzyszy synteza tzw. endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Związki te redukują ból, wpływają korzystnie na odporność, regulują czynności oddechowe, oddziałują na ośrodki odczuwania przyjemności w mózgu. Nie ma skuteczniejszego sposobu na bezsenność niż popołudniowy, solidny trening. Należy jedynie pamiętać, aby nie odbywać go w porze wieczornej, gdyż wtedy organizm pobudzony aktywnością fizyczną nie zdąży ochłonąć i z pewnością długo nie zaśniemy.

Sport daje ogromne możliwości redukowania stresu – jedni wybiorą dynamiczne dyscypliny sportu, które pozwolą wyładować negatywne emocje. Doskonale nadają się do tego sporty walki czy dynamiczny cross fit. Inni będą szukali sposobu na wyciszenie, praktykując jogę lub ćwiczenia Tai – chi. Jeśli dodatkowo uda się odbyć trening na świeżym powietrzu – korzyści z takiego rodzaju aktywności fizycznej będą nie do przecenienia.

Sport wzmacnia układ ruchu

Oczywistym jest, że jednym z najbardziej zaangażowanych w sport układów jest układ kostno – stawowy. Regularna aktywność fizyczna zwiększa gęstość kości, co minimalizuje ryzyko rozwoju osteoporozy, a także dba o odpowiednią kondycję stawów. O ile nie wykonujemy zbyt intensywnych i kontuzjogennych treningów, aktywność fizyczna pozwoli zredukować bóle kości i stawów, a także niepożądane napięcie mięśni, a z drugiej strony – ich nadmierną wiotkość.

Podsumowując – sport to najlepszy naturalny lek na wiele dolegliwości. Warto jednak wyjaśnić jedna kluczową kwestię – ile sportu będzie w sam raz? Eksperci zalecają wysiłek rzędu 30 – 45 minut dziennie, o umiarkowanej intensywności. Mogą to być spacery, biegi, pływanie… Intensywny wysiłek fizyczny nie jest jednak dla każdego, warto mieć zatem na uwadze pewne ograniczenia. Osoby cierpiące na wady serca, nadczynność tarczycy, cukrzycę, niewyrównane nadciśnienie powinny unikać zbyt forsujących wysiłków. Jednak ruch o umiarkowanej aktywności jest – obok zbilansowanej diety, rezygnacji z używek oraz unikania stresu – podstawowym zaleceniem zdrowotnym uzupełniającym farmakoterapię schorzeń układu sercowo – naczyniowego oraz wszelkich zaburzeń metabolicznych i hormonalnych.