umów się na konsultację 533 728 335

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2019

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2019Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest co roku. Pierwszy raz to międzynarodowe święto obchodzono 14 listopada 1991 roku, a data ta wybrana została nieprzypadkowo. 14 listopada jest rocznica urodzin Fredericka Bantinga – odkrywcy insuliny. Trudno nie odnieść wrażenia, że obecnie Światowy Dzień Walki z Cukrzycą ma zupełnie inny wymiar niż prawie 30 lat temu. Wynika to z faktu, że obecnie cukrzyca zyskała miano epidemii, a z roku na rok lawinowo wzrasta liczba chorych. Niestety – Polska jest jednym z kilku krajów na świecie, które przodują w liczbie nowych zachorowań na cukrzycę. W tym roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest pod hasłem Cukrzyca – chroń swoją rodzinę.

 

Cukrzyca – dlaczego wciąż należy o niej przypominać?

Cukrzyca to pierwsza choroba niezakaźna, która uznana została przez epidemię XXI wieku. Na całym świecie na cukrzycę choruje co najmniej 400 milionów ludzi, z czego w Polsce – około 4 milionów. Na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat liczba ta może się podwoić. Co 10 sekund diagnozowany jest nowy przypadek cukrzycy, zaś co 6 sekund ktoś umiera z powodu powikłań cukrzycy. Powikłania cukrzycy są coraz poważniejsze i występują w coraz młodszym wieku. Świadomość społeczeństwa na temat tego, jak ogromnym zagrożeniem jest cukrzyca – tylko 25% Polaków wykonuje coroczne badania profilaktyczne, zaś aż 20% osób nigdy nie oznaczało poziomu glukozy we krwi. Prawie 1/3 osób nie jest w stanie wymienić chociażby jednego powikłania cukrzycy, ponadto wiele osób uważa, że rozwojowi cukrzycy nie można zapobiec.

Cukrzyca to choroba przewlekła, wymagająca długotrwałego leczenia. Terapia cukrzycy nie umożliwia niestety całkowitego wyleczenia, a jej podstawowym celem jest wyeliminowanie objawów cukrzycy oraz normalizacja poziomu glukozy we krwi, co pozwala spowolnić postęp choroby i zapobiec rozwojowi jej groźnych powikłań. Skuteczna terapia cukrzycy prowadzi do przywrócenia poziomu glukozy we krwi do wartości prawidłowych, zwiększenia wrażliwości komórek na działanie insuliny oraz przywrócenia prawidłowego poziomu tego hormonu we krwi. Aby osiągnąć taki sukces terapeutyczny, konieczne jest wdrożenie kompleksowego leczenia – i leczenie to nie może ograniczać się wyłącznie do stosowania leków doustnych czy insuliny. Ogromne znaczenie ma zmiana trybu życia na zdrowszy – i tu znaczącą rolę odgrywa rodzina chorego. Wsparcie ze strony najbliższych jest niezbędne do tego, aby móc utrzymać odpowiednią dietę, ale także prowadzić aktywny tryb życia. Nie bez przyczyny zatem zarówno ubiegłoroczny, jak i tegoroczny Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest pod znakiem rodziny.

 

Rola rodziny chorego w terapii cukrzycy

Jednym z najważniejszych elementów terapii cukrzycy jest odpowiednia dieta. Stosowane leki hipoglikemizujące oraz insulina nie przyniosą pożądanego efektu, jeśli dieta stanowić będzie źródło znacznych ilości węglowodanów, zwłaszcza tych prostych. Wówczas spożycie każdego posiłku będzie prowadziło do ciągłego wzrostu glikemii i syntetyzowania insuliny przez trzustkę. Ponadto dieta bogata w węglowodany sprzyja rozwojowi przewlekłego stanu zapalnego. Dieta w cukrzycy powinna koncentrować się na ograniczeniu spożycia węglowodanów oraz zwiększeniu podaży tłuszczów. Przestrzeganie takiej diety może okazać się niemałym wyzwaniem – dlatego tak ważne jest wsparcie całej rodziny. Nierzadko bywa bowiem tak, że konieczna jest zmiana jadłospisu dla całej rodziny. Z jednej strony ułatwia to utrzymanie diety przez chorego na cukrzycę, a szczególnego znaczenia nabiera to w przypadku dzieci cierpiących na cukrzycę. Rola rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych jest bowiem nie do przecenienia – dziecko uczy się bowiem przez naśladowanie. Ponadto przejęcie przez całą rodzinę zdrowych nawyków żywieniowych może zapobiec rozwojowi cukrzycy u innych osób. Dieta i aktywny tryb życia stanowią bowiem najlepszą profilaktykę cukrzycy.

Wsparcie rodziny może dotyczyć nie tylko diety, ale także mobilizowania chorego do aktywnego trybu życia oraz wykonywania regularnych badań. Częste pomiary glikemii w ramach samokontroli to jeden z najważniejszych obowiązków chorego na cukrzycę. Nie do przecenienia jest także kwestia edukacji pacjenta, dotyczącej umiejętności rozpoznania objawów zwiastujących groźna dla zdrowia hipoglikemię. Mowa m. in. o zaburzeniach widzenia, uczuciu splątania, kołataniu serca, zawrotach głowy, osłabieni i drżeniu mięśniowym. Taka edukacja powinna objąć także rodzinę chorego tak, aby każdy domownik był w stanie zareagować w odpowiedni sposób. I wreszcie – choroba zawsze kosztuje. Nie inaczej jest w przypadku terapii cukrzycy, której koszty mogą bezpośrednio dotykać całej rodziny chorego.

Odpowiednie postępowanie w cukrzycy, dotyczące podejmowanych codziennie decyzji żywieniowych, a także aktywnego stylu życia i regularnych wizyt lekarskich to podstawa skutecznego leczenia cukrzycy dla chorego. To także kluczowe założenie profilaktyki cukrzycy u najbliższych krewnych chorego na cukrzycę. Rodzinna walka z chorobą to zatem najlepsza strategia proponowana podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.