umów się na konsultację 533 728 335

Wspomaganie procesu leczenia zespołu stopy cukrzycowej

Badania termograficzne

Badanie termograficzne to nieinwazyjna metoda obrazowania zmian fizjologicznych oraz metabolicznych organizmów żywych. Znajduje zastosowanie w ocenie mikrokrążenia, identyfikacji stanów zapalnych, dysfunkcji mięśniowo-powięziowych oraz reakcji układu nerwowego. Jako metoda bezpieczna, bez udziału wysyłanego promieniowania do ciała pacjenta,  znajduje szerokie zastosowanie w monitorowaniu procesów leczenia w tym dietoterapii wpływającej na zmniejszeni stanów zapalnych w organizmie. W przypadku zespołu stopy cukrzycowej sprawdza się zarówno do oceny procesu gojenia powstałych ran i owrzodzeń jak i w diagnozowania bardzo subtelnych zmian naczyniowo-neurologicznych na długo przed pojawieniem się symptomów odczuwanych przez pacjenta.

 

Wspomaganie procesu leczenia ZSC za pomocą stymulacji układu nerwowego.

Stopa cukrzycowa to owrzodzenia,  często  połączone z destrukcja tkanek głębokich, spowodowane zaburzeniami neurologicznymi oraz chorobami naczyń obwodowych w różnym stopniu zaawansowania. W przypadku układu krążenia, nadmiar glukozy powoduje stany zapalne w naczyniach krwionośnych. Proces tzw. glikacji zmienia gładkie powierzchnie śródbłonków naczyń na szorstkie i kleiste, uniemożliwiając tym samym swobody przepływ krwi. Kończyny dolne są najbardziej narażone na spadki sprawności układu krążenia. Ze względu na dystalne połażenie od serca, siłę grawitacji oraz bardzo częsty zwężenie aorty brzusznej na skutek zwiększonej ilości tłuszczu trzewnego, krew nie ma możliwość przepływać i odżywiać wszystkich struktur w tym samych nerwów. Podsumowując dla poprawnego funkcjonowania struktur i nerwów kończyn dolnych niezbędny jest prawidłowy przepływ krwi.

Za pomocą metody stymulacji układu nerwowego wpływamy na rozszerzenie naczyń krwionośnych kończyn dolnych, tak aby zwiększyć przepływ krwi i maksymalnie odżywić zmienione chorobowo miejsce. Stymulacja jest wykonywana za pomocą jednorazowych igieł akupunkturowych aplikowanych w obszarze kończyn górnych i dłoni.  W ten sposób, wywołana za pomocą igieł akupunkturowych, reakcja układu nerwowego powoduje rozluźnienie struktur znajdujących się w kończynach dolnych. Proces ten jest monitorowany za pomocą kamery termowizyjnej rejestrującej zwiększony przepływ krwi w postaci promieniowania cieplnego. Pacjenci odczuwają rozluźnienie, ciepło oraz lepsze czucie w obrębie kończyn dolnych.