umów się na konsultację 533 728 335

Zdrowa dieta – czym jest dla Ciebie?

Zdrowa dieta – czym jest dla Ciebie

Zdrowie to bez wątpienia jedna z najcenniejszych wartości wżyciu człowieka. Na naszych oczach zachodzi ogromny postęp z zakresu wiedzy o człowieku, rozwój medycyny i wszelkich terapii leczniczych. Jednak paradoksalnie– chorujemy częściej niż zwykle. Zjawisko to doczekało się bardzo trafnego określenia – choroby cywilizacyjne. Coraz częściej o nich słyszymy, lecz co w istocie o nich wiemy? Jak sama nazwa wskazuje – te choroby przewlekłe są bezpośrednią konsekwencją współczesnego stylu życia, czyli przewlekłego stresu, braku ruchu i – przede wszystkim – niewłaściwej diety. Dziś nikt nie poddaje w wątpliwość wpływu diety na stan zdrowia, jednak tak naprawdę mało kto wie, co rzeczywiście kryje się pod pojęciem zdrowego żywienia.

Pułapka „zdrowej diety”

Zdrowe żywienie to podejmowanie świadomych wyborów dotyczących tego, co trafia na nasz talerz. Obecnie często zauważyć można dwie skrajne postawy – zamiłowanie do przetworzonej żywności i fastfoodów z jednej strony, a ortoreksję, czyli jedzenie wyłącznie starannie wyselekcjonowanej żywności ekologicznej z drugiej. W rzeczywistości każda z tych postaw nie jest godna polecenia. Najważniejsze w zdrowym odżywianiu jest analizowanie składu każdego produktu; nie chodzi tu bynajmniej o wyszukiwanie produktów eko, organic czy fit, gdyż często są to jedynie chwyty marketingowe. Ponadto ludzie często kojarzą określone grupy produktów jako zdrowe, gdy w rzeczywistości ich skład pozostawia wiele do życzenia. Jako przykład niech posłużą deserki jogurtowe dla dzieci, które poza dostarczaniem niewielkich ilości białka i wapnia, przeładowane są ogromną ilością cukru. Innym przykładem może być – przedstawiane jako bardzo zdrowe – ciemne pieczywo. O ile jego ciemna barwa pochodzi od pełnoziarnistej mąki graham, chleb jest wartościowy. Jednak często taki chleb przyciemniany jest karmelem. Warto zatem poprzedzić każdy zakup dokładnym przeanalizowaniem składu produktu, który każdy producent ma obowiązek udostępnić konsumentom.

Znajdź dla siebie wartościową dietę

Zdrowe żywienie powinno świadomym wyborem każdego z nas, a nowo wypracowane nawyki żywieniowe szybko staną się naszą codziennością.Wystarczy jedynie wyeliminować wszystko to, co w mniej lub bardziej oczywisty sposób szkodzi zdrowiu. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nadal nie traci na aktualności. Co więcej – zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, sposób odżywiania nierzadko stanowi jeden z kluczowych elementów terapii. Niestety, zależność ta działa także w drugą stronę – nieodpowiednia dieta może zrujnować zdrowie. Odżywianie powinno zatem dostarczać wszystkich niezbędnych makro – i mikroskładników, niezbędnych do podtrzymania wszystkich funkcji życiowych. Ale w dobie przetworzonej żywności odżywianie musi spełniać jeszcze jeden warunek – nie powinno być źródłem wszelkich syntetycznych substancji, które kumulując się w organizmie zaburzają wiele funkcji organizmu.

Aby zacząć komponować zdrowy jadłospis, należy poznać zarówno wartościowe składniki pożywienia, jak i te, które należy bezwzględnie wyeliminować. Niektóre takie wybory mogą okazać się naprawdę zaskakujące, gdyż pozornie zdrowa żywność często jest mało wartościowym produktem. Świadome jedzenie zaowocuje doskonałym samopoczuciem, świetnym wyglądem oraz zauważalnie poprawi stan zdrowia. To także nieoceniona profilaktyka największego zagrożenia naszych czasów, czyli chorób cywilizacyjnych.

 Analizując wpływ diety na rozwój wszystkich chorób cywilizacyjnych, można dojść do logicznego wniosku – jeśli źle zbilansowana dieta wywiera bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, to dieta odpowiednio zbilansowana radykalnie poprawi stan zdrowia. To słuszne założenie leży u podstaw dietoterapii, czyli leczenia wielu schorzeń dietą. Ale nie sięgając tak daleko – o dietę zadbać należy nie tylko wtedy, gdy jest się chorym, ale przede wszystkim, aby zapobiec rozwojowi choroby. Czy warto zastosować modną ostatnio dietę bezglutenową? Zrezygnować z laktozy? Sięgać po superfoods? A może wystarczy jedynie ograniczyć słodycze i fast foody? Wybór sposobu żywienia najlepiej jest skonsultować z dietetykiem. Tylko specjalista oceni nasz stan zdrowia, omówi z nami cele dietetyczne, uwzględni stopień aktywności fizycznej i opracuje spersonalizowany jadłospis. Dziś jesteśmy kuszeni rozmaitymi dietami, które zapewnić mają szybką redukcję masy ciała i doskonały stan zdrowia. Której diecie mamy jednak wierzyć, skoro każda z nich przedstawiana jest jako ta najbardziej optymalna? Tylko dietetyk opierając się na swoim doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy jest w stanie zaproponować najwłaściwszy model żywienia, który będzie mógł być stale kontynuowany bez szkody dla zdrowia.