umów się na konsultację 533 728 335

Zdrowa Dieta – Będzin – Czeladź – Sosnowiec

zdrowa dietaPokutujące od pokoleń przekonanie, że odchudzanie musi wiązać się z jałową, monotonną i pozbawioną przyjemności jedzenia dietą, można między bajki włożyć. Jadłospis osoby, która walczy z nadwagą, może być nie tylko pełen smaku i aromatu, lecz także obfitować w kolory. Na talerzu bowiem powinno być nie tylko zdrowo, lecz także ładnie. W zależności od pory roku oraz sezonu na konkretne warzywa i owoce na nasz stół trafiają różnego typu posiłki. Zimą jadamy z reguły nieco treściwiej, latem natomiast w menu częściej pojawiają się lekkie potrawy. Każdy posiłek – bez względu na porę roku – może być atrakcyjny wizualnie i smaczny, a jednocześnie posiadać obniżoną wartość kaloryczną przy właściwej i proporcjonalnej zawartości niezbędnych składników odżywczych, m.in. białka, węglowodanów czy tłuszczów.

Dietetycy podkreślają kluczową rolę pierwszego posiłku, jakim jest śniadanie. Korzystnie na nasz organizm i jego wydolność wpłyną zarówno ciepłe dania – owsianka, jajecznica lub jaglanka, jak i kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkami mięsnymi, nabiałowymi i warzywnymi. Po tak treściwym śniadaniu (około 250 kcal), najlepiej po upływie pół godziny od zjedzenia, możemy wypić nasz ulubiony napój – kawę, herbatę, świeżo wyciskany sok lub wodę. Po dwóch-trzech godzinach warto sięgnąć po drugie śniadanie o wartości kalorycznej ok. 180-200 kcal – owoc lub jogurt naturalny z dodatkami, muesli czy lekką sałatkę. Obiad powinien być nie tylko bogaty w składniki odżywcze, lecz także sycący, by kolejne posiłki były lekkim dopełnieniem głównego. Przy diecie redukcyjnej zaleca się dania z drobiu, najlepiej przyrządzane na parze lub w piekarniku, gotowane warzywa, lekkie zupy jarzynowe, ryby, dodatki z surowych warzyw, kiszonki. Nie należy bać się – błędnie uznawanych za tuczące – wszelkiego typu kasz oraz ziemniaków. Nieokraszone tłuszczem czy zawiesistymi sosami są bezpieczne i korzystne dla naszej przemiany materii. Zakłada się, że kaloryczność obiadu powinna mieć ok. 350-500 kcal. Późnym popołudniem sięgnijmy po podwieczorek – koktajl owocowy, owoc, słupki marchewki z sosem jogurtowym itp. – posiłek ten powinien mieć ok. 150 kcal. Kolacja, którą należy spożywać nie później niż dwie godziny przed snem, a najlepiej ok. godz. 19-20, zapewni energię do rana i powoli nie podjadać nocy. Wieczorne menu powinno być lekkostrawne, złożone z sałatki lub gotowanych warzyw lub twarożku z ogórkiem, a jego kaloryczność powinna wynosić maksymalnie 200 kcal. Do pełnego sukcesu potrzebna jest jeszcze tylko odpowiednia ilość płynów, najlepiej ok. 2 l wody niegazowanej, wypijanych między posiłkami.

Takie rozłożenie posiłków oraz ich kaloryczność – 1000-1300 kcal – to menu dla niezbyt aktywnej fizycznie osoby. Nieco inaczej będą jadać uprawiający sport, a jeszcze inaczej osoby, których problemy z wagą są związane z zaburzeniami hormonalnymi lub innymi powikłaniami. Tylko gruntowna wiedza gwarantuje, że rozpisany na cały dzień, tydzień i miesiąc jadłospis nie zrobi nam krzywdy i czekający nas proces odchudzania to zdrowa dieta. Czeladź to miejsce, w którym znajduje się nasz ośrodek dietetyczny Lenacor, w którym nasi specjaliści przygotują Państwu optymalny, dopasowany do Waszych potrzeb plan żywieniowy, uwzględniający także szereg okoliczności, takich jak np. występowanie różnego typu chorób.

Zapraszamy do Lenacor w Czeladzi i Mysłowicach, gdy interesuje Państwa prawdziwie zdrowa dieta. Sosnowiec, Jaworzno, Dabrowa Górnicza to sąsiadujące z nami miejscowości, z których – mimo odległości – warto dojechać po najlepsza poradę dietetyczną.