umów się na konsultację 533 728 335

Zielone liście warzyw – moc wartości odżywczych

Zielone liście warzyw – moc wartości odżywczychZgodnie z zaleceniami większości ekspertów zajmujących się najzdrowszymi modelami żywieniowymi, powinniśmy spożywać pięć porcji warzyw dziennie. Ma to zapewnić odpowiednią podaż witamin i minerałów, antyoksydantów oraz błonnika. Najlepiej jest spożywać warzywa na surowo, gdyż to pozwala w pełni wykorzystać ich wartości odżywcze. Problematyczne jest jednak częste spożywanie warzyw na dietach niskowęglowodanowych i opartych na tłuszczach, a zwłaszcza na diecie ketogenicznej. Jeśli musisz ściśle kontrolować spożycie węglowodanów, a nie chcesz całkowicie zrezygnować ze spożywania warzyw, wtedy doskonałym rozwiązaniem są zielone liście warzyw. Ich zalety są nie do przecenienia – w parze z bardzo niską kalorycznością idzie wysoka zawartość składników witaminowych i mineralnych. Nie bez powodu te zielone warzywa uznawane są za jedne z najzdrowszych składników diety, nie ustępując popularnym superfoods.

Zielone liście warzyw – produkty o najwyższej gęstości odżywczej

Coraz częściej składniki diety definiowane są przez pryzmat ich gęstości odżywczej. Mowa o zawartości cennych mikroelementów, które nie niosą ze sobą wartości energetycznej, a zatem nie dostarczają kalorii, wykazują natomiast wysoką wartość odżywczą. I tu bezkonkurencyjne okazują się być zielone liście warzyw – na porcję produktu dostarczającą 100 kcal, warzywa te zawierają najwięcej błonnika, witamin i minerałów, związków fitochemicznych.
W oparciu o gęstość odżywczą stworzono listę potencjalnie najbardziej wartościowych produktów. Analizowano zawartość w nich tych mikroelementów, które są kluczowe dla prewencji najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Na szczycie listy znalazła się rukiew wodna (rzeżucha wodna), a zaraz za nią – kapusta pekińska, burak liściowy, botwinka, szpinak, cykoria, sałata liściowa, zielona pietruszka, sałata rzymska i kapusta.

Warzywa zielonolistne mają jeszcze jedną zaletę – są dostępne niemal przez cały rok. W styczniu i lutym pojawia się roszponka, w marcu – endywia, a w kwietniu – botwinka. Maj to najlepszy czas dla sałaty i szczawiu, okres letni obfituje w natkę pietruszki, szpinak, młodą kapustę. Natomiast jesienią możemy zajadać się sałatą czy jarmużem.

Warzywa liściaste – doskonałe uzupełnienie diety

Zielone liście warzyw to te składniki diety, które mogą uzupełnić praktycznie każdy model żywienia. Przede wszystkim – z racji swojej niskiej kaloryczności. Warzywa te zawierają głównie wodę – jej zawartość może sięgać nawet 90%. Ich dodatek do codziennego jadłospisu umożliwia zatem wzbogacenie diety o cenne składniki odżywcze bez ingerowania w kaloryczność diety i rozkład w niej makroskładników.

Zielone liście warzyw zawierają przede wszystkim:

– witaminy z grupy B
– witaminę K
– potas
– magnez
– żelazo
– wapń
– chlorofil
– luteinę i zeaksantynę
– witaminy C

Zielone liście warzyw najlepiej jeść na surowo – wtedy zachowują moc wartości odżywczych. Warzywa te można dodawać do rozmaitych dań – ryb czy mięs, można przyrządzić z nich pożywne pesto, dodawać do kanapek czy koktajli, a nawet słodkich wypieków.

Zielone liście warzyw mogą być zatem z powodzeniem wykorzystywane w dietach odchudzających, niskokalorycznych i niskowęglowodanowych. To także najlepszy patent na uzupełnienie diety ketogenicznej o znikomą zawartość węglowodanów i mnóstwo witamin i minerałów. Po zielone liście warzyw sięgać mogą także osoby chore na insulinooporność czy cukrzycę. Nie będzie stanowić także problemu przemycenie zielonych warzyw do diety dziecka – wystarczy dodać kilak liści do owoców i jogurtu, po czym zblenderować.