umów się na konsultację 533 728 335

Dieta ketogeniczna – idealna terapia anti – aging?

Dieta ketogeniczna – idealna terapia anti – agingŻyjemy w dobie kultu młodości, co przejawia się zarówno w dążeniu do nienagannego wyglądu, jak i zachowania doskonałego zdrowia na długie lata. Jak to robimy? Inwestujemy z drogie kosmetyki i zabiegi medycyny estetycznej, regularnie uprawiamy sport, staramy się utrzymać prawidłową masę ciała. Jednak to może okazać się niewystarczające. Dlaczego? Gdyż popełniamy podstawowy błąd, czyli nie eliminujemy jednej z najważniejszych przyczyn starzenia. Mowa o wysokim spożyciu węglowodanów, które stanowią podstawę diety większości z nas.

Węglowodany – dlaczego sprzyjają starzeniu?

Węglowodany uznawane są za podstawowe źródło energii, nie stronimy zatem od spożywania ich w praktycznie każdym posiłku. A to może znacząco przyspieszyć procesy starzenia się organizmu. Okazuje się, że osoby dożywające sędziwego wieku wyróżniają się niskim poziomem glukozy we krwi i umiarkowaną syntezą insuliny. I to nie jest przypadek, gdyż zbyt wysoki poziom glikemii sprzyja powstaniu w organizmie wielu niepożądanych zmian.
U podstaw starzenia leży m. in. nasilone działanie wolnych rodników na organizm. Te reaktywne formy tlenu mogą uszkadzać struktury białkowe oraz kwasy nukleinowe. Jednym z procesów zachodzących w organizmie, który sprzyja powstaniu zwiększonych ilości wolnych rodników jest proces zapalny. A powstaniu stanów zapalnych służy dieta obfitująca w cukier. Spożywane w nadmiarze węglowodany szkodzą naszemu zdrowie w jeszcze jeden sposób – sprzyjają powstaniu produktów glikacji AGE. Są to przede wszystkim białka, które pod wpływem występującej w wysokich stężeniach glukozy zmieniają swoją strukturę, a także funkcjonalność. Procesowi glikacji poddawane są przede wszystkim następujące białka: kolagen, albumina, antytrombina III, białka błony erytrocytów. Glikacji poddawane mogą być także tłuszcze.

Jakie jeszcze spustoszenie w organizmie sieje dieta wysokowęglowodanowa? Wysokiemu spożyciu węglowodanów sprzyja stała synteza insuliny przez trzustkę. Wysokie stężenia insuliny sprzyjają kumulacji tkanki tłuszczowej, a nadwaga to kolejny czynnik sprzyjający starzeniu się organizmu. Ponadto hiperinsulinemii towarzyszy spadek poziomu hormonu wzrostu. A związek ten sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu większości narządów i układów. Gdy jest go zbyt mało – mamy mniej energii, stajemy się bardziej podatni na infekcje, spada masa mięśniowa i gęstość kości, doświadczamy zaburzeń koncentracji i kłopotów z pamięcią. A to brzmi jak początki starzenia się organizmu, prawda?

Kumulowanie się w organizmie wolnych rodników oraz produktów glikacji odbija się negatywnie na naszym wyglądzie, ale przede wszystkim – kondycji zdrowotnej organizmu. Nawet jeśli wydaje nam się, że prowadzimy zdrowy styl życia, ale nie ograniczamy znacząco spożycia węglowodanów – wówczas nasze zdrowie może się stopniowo pogarszać. Jak temu przeciwdziałać?

 

Dieta ketogeniczna – sposób na zdrowie i młodość?

Najważniejszym założeniem dietetycznym powinno być zminimalizowanie spożycia węglowodanów – a w tym celu doskonale sprawdza się dieta ketogeniczna. Taki model żywienia ogranicza spożycie węglowodanów (zarówno prostych, jak i złożonych) do minimum, bazując na tłuszczach i umiarkowanej ilości białka. Dieta ta ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli pozyskiwania energii z ciał ketonowych. Dieta ketogeniczna doskonale normalizuje poziom glukozy i insuliny we krwi, inicjuje spalanie tkanki tłuszczowej, ogranicza rozwój stanów zapalnych. Nie generuje wolnych rodników, wręcz przeciwnie – wspomaga ich neutralizację. Doskonale wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, ogranicza rozwój zmian neurodegeneracyjnych, wspomaga pracę układu sercowo – naczyniowego. Idealnie sprawdza się w terapii i profilaktyce cukrzycy. Dieta ketogeniczna ogranicza zatem rozwój wielu chorób przewlekłych i pomaga zachować doskonały stan zdrowia. Trudno o skuteczniejszą metodę na spowolnienie procesów starzenia się organizmu.