umów się na konsultację 533 728 335

Dlaczego stosując post przerywany nie będziesz głodny?

zalety postu przerywanegoPost przerywany Intermittent fasting z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Dowiadujemy się coraz więcej na temat właściwości prozdrowotnych postu przerywanego, ponadto jest to skuteczny sposób na trwałą redukcję masy ciała. Jednak wiele osób słysząc słowo „post” obawia się konieczności głodzenia, odczuwania stałego uczucia głodu i osłabienia organizmu. Nic bardziej mylnego – odpowiednio stosowany post przerywany zapewnia długotrwałe uczucie sytości i wspomaga funkcjonowanie całego organizmu. Jak to możliwe?

Post przerywany kontra głód

To może wydawać się dość oczywiste, ale warto rozważyć następującą kwestię: co oznacza głód? Oznacza to, że Twoje ciało potrzebuje energii i/lub składników odżywczych. Niektóre składniki odżywcze są lepiej przystosowane do zasilania organizmu przez dłuższy czas niż inne. Uznaje się, że doskonałym źródłem energii są węglowodany, jednak powodują one szybki wzrost, a potem równie szybki spadek energii. A to sprawia, że szybko może pojawić się głód i ochota na słodkie przekąski. Głód jest głównie napędzany przez hormon grelinę. Badania pokazują, że dieta wysokowęglowodanowa powoduje wyższy poziom greliny, czyli większy głód. Ponadto wykazano, że wyższy poziom tłuszczu w diecie znacznie obniża poziom hormonu głodu. Co więcej, wyeliminowanie węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami przyczynia się do wyeliminowania wahań poziomu glukozy – a wówczas zapanowanie nad głodem jest znacznie łatwiejsze. Wyciągnięta stąd lekcja: kiedy twoje ciało zużywa tłuszcz, pozyskując z niego więcej energii w porównaniu z węglowodanami, twoje zachcianki na słodycze są znacznie mniejsze. A tkanka tłuszczowa spalana jest w efektywny sposób.

Ludzki organizm ma już najmniej 40 000 kalorii, które może wykorzystać bez potrzeby jedzenia co kilka godzin. Mowa o depozytach energii skumulowanych w postaci tkanki tłuszczowej. Przerywany post aktywuje mechanizmy spalania tłuszczu i zapewnia energię dla organizmu, czerpiąc z energii zmagazynowanej w tłuszczu. Powoduje to zwiększony poziom energii, a także naturalną utratę tłuszczu. Ponieważ twoje ciało ma energię płynącą z depozytów tłuszczu, a głównym celem jedzenia jest dostarczenie organizmowi składników odżywczych i energii, to kiedy włączamy swoje mechanizmy spalania tłuszczu, dajemy to wszystko swojemu ciału, nie odczuwając głodu.

Aby post przerywany umożliwiał efektywne odchudzanie, nie ma konieczności głodzenia się czy obsesyjnego liczenia kalorii. Wiele osób niewłaściwie zastosuje przerywany post, łącząc go z ograniczeniem kalorii. Okazuje się, że wcale nie jest to konieczne. Jeśli nie będziesz jadł, dopóki nie będziesz w pełni nasycony, jednocześnie stosując post przerywany, twoje ciało pomyśli, że głoduje i spowolni twój metabolizm. Można zatem jeść tyle, ile aktualnie potrzebuje nasz organizm, aby zaspokoić głód – i nadal osiągać swoje cele odchudzania tą metodą dzięki mechanizmom spalania tłuszczu! Oczywiście – należy pamiętać o tym, aby nie sięgać po dowolne produkty spożywcze. Należy komponować dietę w odpowiedni sposób, bazując na jak najmniej przetworzonych produktach. Kiedy stosujesz okresowy post i odpowiedni czas przyjmowania składników odżywczych we właściwy sposób, możesz spodziewać się zwiększenia masy mięśniowej, zmniejszenia procentowej zawartości tłuszczu, zwiększenia jasności umysłu i znacznego zmniejszenia wzdęć.

Dlaczego warto połączyć post przerywany z dietą ketogeniczną?

Wiele osób łączy dwa zdrowe modele żywienia – post przerywany oraz dietę ketogeniczną. Jedni zaczynają od diety ketogenicznej i nie odczuwając stale głodu, decydują się włączyć dodatkowo post przerywany. Inni zaczynają od postu i w płynny sposób przechodzą do diety keto, gdyż podczas kilkunastogodzinnego postu organizm zaczyna syntetyzować ciała ketonowe i łatwiej jest wejść w stan ketozy odżywczej. I takie połączenie nie jest przypadkowe – zarówno Intermittent fasting, jak i dieta ketogeniczna zapewniają długotrwałe uczucie sytości i skuteczne odchudzanie. W przypadku postu przerywanego – jak już wcześniej wspomniano – ogromne znaczenie ma brak ciągłych wahań w poziomie glukozy i insuliny we krwi. W diecie ketogenicznej dodatkowym mechanizmem jest synteza większych ilości ciał ketonowych, które ograniczają apetyt. Ostatecznie – organizm uczy się sięgać po zapasy energii skumulowane w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego chcąc skutecznie schudnąć, a jednocześnie – kompleksowo zadbać o zdrowie, warto pomyśleć o takiej kombinacji. Zwłaszcza, że obydwa te modele żywienia można potraktować nie jak czasowo stosowaną dietę, a zdrową zmianę stylu życia, którą można kontynuować stale.

Jakie są korzyści ze stosowania Intermittent fasting?

Post przerywany ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, gdyż w korzystny sposób wpływa na gospodarkę hormonalną. Jedząc przez cały dzień, od rana do wieczora, przyjmując posiłki co 3 godziny, stymulujemy stale trzustkę do wydzielania insuliny. Utrzymywaniu się wysokiego poziomu tego hormonu towarzyszy kumulowanie się tkanki tłuszczowej – zatem tak nie schudniemy. Natomiast ograniczając przyjmowanie posiłków do 8 godzin w ciągu dnia, możemy przez kilkanaście godzin w ciągu doby utrzymywać fizjologiczne stężenia insuliny – i efektywnie spalać tłuszcz. A to oznacza korzyści nie tylko dla sylwetki, ale także dla zdrowia. Stosując Intermittent fasting można liczyć na unormalizowanie poziomu glukozy we krwi, zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Ponadto podczas stosowanie postu przerywanego można zaobserwować poprawę wartości cholesterolu i trójglicerydów. A to wraz z redukcją masy ciała może ułatwić profilaktykę licznych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, miażdżyca czy przewlekłe stany zapalne. Ostatnio coraz więcej mówi się także o poście przerywanym w kontekście aktywowania autofagii i ograniczenia rozwoju nowotworów. Poszczenie może przyczynić się do samostrawienia komórek uszkodzonych, w tym nowotworowych, co pozwala na skuteczne ich eliminowanie i ograniczenie powstania nowotworów i ich rozwoju.